Ako sa správne zmerať v páse?

Doba, kedy sme kupovali oblečenie iba v kamennej predajni je dávno preč. Internetové obchody sa veľmi vypracovali a nákup na nich je veľmi ľahký. Veľa z nich ponúka navyše vrátenie tovaru zadarmo, čo je výhodou. Na internete totiž môžete ľahko oddeliť oblečenie, ktoré hľadáte, od toho, ktoré nepotrebujete (napríklad pri nákupe zimnej bundy si zadáte vo filtri e-shopu iba zimné bundy). Má však svoje úskalia, ktoré pramení z nákupu cez internet. Aby vám vybraný produkt sadol, bude potrebné poznať svoje miery.

Meranie pása a bokov

Problém pramení obvykle z toho, že veľa ľudí si pletie dva pojmy: pás a boky. Často sa tieto výrazy používajú zameniteľne. Je to však chyba. Aby ste tieto dva výrazy odlíšili, môžete si zapamätať jednoduché pravidlo: pas je miera, ktorá obvykle menšia ako boky. Pás je tá časť tela, ktorá je na trupe najužšia. Nachádza sa medzi poprsím a pupkom (rozhodne teda nie je meraná cez pupok, ako sa niektorí domnievajú). Najmä u žien je toto miesto zrejmé. Obvod bokov meriame asi 2 cm pod pupkom.

Kedy merať pas?

Hodnota, ktorú meríte, sa môže mierne líšiť v závislosti od toho, kedy sa meriate. Ráno budú miery obvykle menšie ako popoludní po obede. Kedy je teda ten správny čas na meranie? Ideálne obdobie je podľa odborníkov asi dve hodiny po raňajkách. A pamätajte si, že nikdy by ste sa nemali merať po ťažkom alebo nadúvavom jedle.

Správny postup merania

Budete potrebovať krajčírsky meter, ktorý ľahko obtočíte okolo tela. Ideálne je, ak môžete požiadať o pomoc druhú osobu, ktorá vás môže zmerať presnejšie, pretože bude vidieť napríklad to, že na chrbte je meter mierne nakrivo. Merať by sme sa mali na holú pokožku, nie cez oblečenie. Pri meraní stojte rovno a snažte sa nezaťahovať ani nevytláčať brucho. Krajčírsky meter by mal priliehať, ale nie príliš tesne. Potom už stačí iba odčítať číselnú hodnotu z metra.