Hubičky na umývanie riadu: je možné zbaviť ich baktérií prostredníctvom mikrovlnnej rúry?

Hubky na riad sú užitočným pomocníkom. Na druhú stranu ale môžu byť aj zdrojom nezdravých baktérií. Vytvára totiž veľmi priaznivé prostredie pre ich rast. A pokiaľ takú hubku použijeme na čistenie riadu, prenášame tieto baktérie aj na nádoby, v ktorých varíme az ktorých jeme. A to určite nie je to, čo by sme chceli. Veľa ľudí sa teda uchyľuje na čistenie hubky v mikrovlnnej rúre. Tento proces by ju mal zbaviť baktérií. Je ale skutočne účinný?

Rozporuplné výsledky

Jedna štúdia z roku 2017 uvádza, že vyváranie hubiek alebo ich čistenie v rámci mikrovlnnej rúry skutočne môže mať za následok zníženie množstva baktérií na hubičke. Rozhodne ju ale nezbaví baktérií úplne. Počet baktérií s pomocou jednej z týchto metód nebol znížený o viac ako 60 %. To znamená, že ešte stále takmer polovica baktérií na hubičke aj po tomto procese zostala.

Viac škodlivejších baktérií

Je potrebné počítať aj s tým, že baktérie, ktoré na hubičke prežili, sú rezistentné. Prežijú proces sanitácie, a pritom ich to nezbaví schopnosti rozmnožovať sa. Takže zakrátko môže žiť na vašej hubičke väčší počet odolnejších baktérií. Tie môžu byť pre naše zdravie škodlivejšie. Ukázalo sa tiež, že zloženie a metabolické vlastnosti mikrobiálnych komunít hubky sa vplyvom vystavenia vĺn v mikrovlnnej rúre menia. Toto tvrdenie ale bude potrebovať overenie ďalšími výskumami.

Ako čistiť hubku?

Ak máte pocit, že by vaša hubka mohla obsahovať veľké množstvo baktérií, najlepším riešením, ktoré môžete urobiť, je vyhodiť ju a použiť hubku novú. Vhodnejším spôsobom, ako môžete tento problém vyriešiť, je kúpiť si drahšie, antibakteriálne utierky alebo hubky na riad.