Aké kožné choroby môžu byť symptómom niečoho vážnejšieho?

Koho by v minulosti nesužovali vyrážka alebo opar okolo pier. Jedná sa o bežné kožné problémy, ktoré väčšinou zmiznú rovnako rýchlo, ako prišli. Aj keď ale kožné problémy často podceňujeme, je pravdou, že môžu byť signálom niečoho závažnejšieho. Ak vás svrbí pokožka, ak sa vám na tele objavili podivné škvrny alebo ak máte vyrážku, to všetko môžu byť príznaky choroby, ktorá práve sužuje vaše telo.

Samozrejme kožné choroby nemusí byť nič vážne, ale na druhú stranu môžu byť naozaj symptómom nejakého závažnejšieho ochorenia, s ktorým je lepšie zamieriť ihneď k lekárovi, aby bola podchytená včasná liečba danej choroby. Kožné choroby sú najčastejšie príznakom nebezpečných infekčných ochorení, ktoré môže chytiť aj niekto ďalší. Nie je dobré je teda podceňovať.

Kožných chorôb je však toľko, že sa ponúka otázka, aké konkrétne môžu byť signálom vážnejšieho ochorenia.

Pásový opar

Vážnejšie ochorenie môže signalizovať napríklad „obyčajný“ pásový opar. Pásový opar je nepríjemnosť sama o sebe, prejavuje sa najčastejšie pálením, brnením alebo veľmi citlivou pokožkou. Objavuje sa zásadne v okolí úst, tvorí ho drobné pľuzgieriky, ktorých životnosť môže byť aj pokojne dva týždne. Okrem okolia úst sa môže vyskytnúť aj v oblasti zadku alebo napríklad na trupe. Ako sme spomenuli, choroba trvá maximálne dva týždne, ale ak trvá dlhšie, môže poukazovať na niečo vážnejšieho. Zamierte s ním preto k lekárovi.

Žihľavka

Žihľavka je ochorenie, ktoré sa veľmi podobá klasickému popálenie od žihľavy. Od toho napokon je odvodené aj meno kožné vyrážky, ktorá je v podobe červených vyrážok. Žihľavka nepatrí k dlhodobým ochoreniam, na druhú jej dlhšie trvanie môže opäť signalizovať horšie a závažnejšie ochorenia.

Ekzém

Ekzém nebýva nákazlivý, ale samozrejme existuje ho veľa druhov. Ak trpíte ekzémom, pravdepodobne je vaša koža zapálená, začervenaná, suchá a taky môže svrbieť. Väčšinou pomôžu krémy alebo mastičky, či sa ale ekzém vyskytuje dlhšie, opäť to môže byť symptóm závažnejšieho ochorenia.