Ako odstrániť z oblečenia živicu?

Určite to taky poznáte – ste na prechádzke v parku, idete si do parku čítať alebo mierite na piknik s partiou. Usadíte sa k veľkému stromu, ktorý vám má byť podporou, ale nakoniec váš chrbát jenom zašpiníte svoju živicou, ktoré sa tiež inak hovorí smola či taky smola. Aj keď živica veľmi krásne vonia, pravdou je, že dokáže veľmi znepríjemniť život. Keď sa totiž dostane na topánky alebo oblečenie, nejde tak ľahko dole, ako by si človek predstavoval. Ostatne ona nejde ľahko dolu ani z rúk, ak sa vám na rukách usadí.

Či už si ju prinesiete domov na mikine alebo šatách, určite sa pýtate, ako živicu z daného kúsku oblečenia zložiť. Ono to naozaj nie je nič ľahké, ale nie je to rozhodne nič nemožné. Ide to, bez toho aby došlo k výraznému poškodeniu materiálu či oblečenie.

Ako rýchlo odstrániť živicu z oblečenia

Všeobecne platí jedno pravidlo, a to čím skôr, tým lepšie. Nenechajte živicu zaschnúť, nenechávajte ju na danom kúsku oblečenia zbytočne dlhú dobu. Mnohé pomocníkmi máte väčšinou doma, škvrnu od smoly tak môžete očistiť doslova ihneď.

Pomocníkom treba obyčajný lak na nechty, ktorým stačí škvrnu poliať a chvíľku počkať. Tekutina sa do živice vsiakne a automaticky ju rozpustí. Samozrejme to ide aj s liehom alebo s podobným organickým rozpúšťadlom. Siahnuť môžete i po benzínovom čističi. Postup je vždy úplne rovnaký. Po čistení však nezabudnite daný kúsok opäť vyprať, aby vám aj pekne voňal.

Skúste to taky s olejom

Mnohí ľudia nedajú dopustiť na klasický olej, ktorý sa zmieša so saponátom a vodou v pomere 1: 1: 1. Zmes sa len naleje na miesto, kde je živica, a krúživými pohybmi sa smola z oblečenia odstráni. Na dočistenie je možné prípadne použiť napríklad žlčové mydlo (nie Jelena!).

Ak sa vám živica usadila na džínsovine, môžete ju hravo roztaviť žehličkou. Potrebovať budete len desiatové obrúsky, ktoré priložíte na škvrnu. Potom je len prejdete žehličkou a živice sa na obrúsok prichytí.