Ktoré veci nám doma spôsobujú stres?

Každý deň sa tešíme, až sa opäť vrátime domov. Myslíme si, že sa doma zbavíme stresu, ktorý si so sebou nesieme z práce. Lenže pravdou je, že stresu sa možno nezbavíme ani doma. Možno nás stres neopustí ani v okamihu, keď vojdeme vchodovými dverami do nášho príbytku. Na vine môže byť to, že sa aj v našej domácnosti nachádza niekoľko vecí, ktoré nám hromadia napätia v tele. Viete, čo konkrétne môže aj v pohodlí milovaného domova spôsobovať nepríjemný pocit napätia, ktorý nám len kráti náš život a ruinuje zdravie?

Až príliš veľký neporiadok

Aj keď si to možno neuvedomujete, stres v nás dokáže prebudiť aj obyčajný neporiadok. Keď je kuchyňa plná riadu, keď je obývacia izba v takej podobe, ako keby v ňom vybuchla bomba. Presne také výjavy v nás môžu vyvolať ohromný stres, ktorý nám potom nedá spať. Výčitky z neporiadku nás doženú a náš spánok je potom veľmi nekvalitné.

Najmä, ak máme mobilný telefón pri posteli. To je ďalší z vecí, ktorá nám dokáže doma spôsobiť stres. Mobilný telefón by nemal byť u našej postele. A mýli sa ten, kto tvrdí, že vypínať zvuk stačí. Nestačí to. Ak vám mobilný telefón leží vedľa hlavy na nočnom stolíku, nenechá vás v pokoji sa vyspať.

Až príliš veľký hluk

Tiež vás môže doháňať do stresových situácií hluk. Mnohí ľudia žijú na rušnom mieste, mnohým z nich sa pod oknami prechádza električka alebo hromada áut. Skrátka a dobre aj hluk patrí medzi stresové faktory a môže sa v nás z toho dôvodu enormne hromadiť napätia.

Podľa všetkého je najlepšie hluk ten, ktorý je zdanlivo neškodný. Hovoríme hlavne o ruchu z ulice čiže o hlasoch, kričiacich deťoch alebo len o dvoch babičkách, ktoré si vonku na lavičke rozprávajú.

Zlé osvetlenie

Len máloktorý človek si uvedomuje, čo s nami robí zlé svetlo. S ľudskou psychikou vie zatočiť nielen prílišná tma v interiéri, ale aj naopak prílišné svetlo. Musíme sa s osvetlením cítiť dobre, musí nám byť sympatické. Len tak sa doma budeme cítiť skutočne dobre.