Vysádzajte na záhradu okrasné kríky, ktoré ani sucho nezničí

Chcete si zútulniť svoju záhradu? Chcete na svojej záhrade mať krásne rastúce a kvitnúce kríky, ktoré budú vašou pýchou? Možno si hovoríte, že s vašou starostlivosťou nemôže žiadny ker prežiť. Zabúdate na pravidelné zalievanie, nepatríte ku zrovna vzorným pestovateľom. To však nevadí. Na svoju okrasnú záhradu môžete skutočne vysádzať aj také kríky, ktoré sa dobre znáša so suchom, ktoré ani sucho nezničí. A niekoľko konkrétnych tipov pre vás máme.

Zaujímavé dreviny, to je to, čo na každú záhradu patria. Nemusíte však vsádzať na zaujímavé stromy, suchomilné kríky sú lepšou voľbou.

Čimišník ako ideálny ker na záhradu

Čimišník je jedným z kríkov, ktorý skvele odoláva suchu. Jeho celé meno znie čimišník stromovitý, pestuje sa ako opadavý stromček alebo teda ker, najčastejšie sa vysádza na výsypky alebo na svahy, pretože sa krásne rozvinie. Jeho veľkým plusom je to, že nepotrebuje takmer žiadnu údržbu.

Čimišník je beztŕňové opadavé, ktorá hlavne v mladosti má chlpaté, vzpriamené konáre. Staršie rastliny sú už najčastejšie úplne lysé. Inak ker kvitne do krásnych žltých odtieňov, a to konkrétne od mája do júna. Potom plodí struky.

Vlasatice zaujme na prvý pohľad

Ďalším kríkom, ktorý skvel odoláva suchu, je vlasatice, respektíve opadavá škumpa vlasatá. Tento ker môže dorásť až do výšky troch metrov, je však dobré ker udržiavať pravidelným rezom. Ten sa vykonáva zásadne raz za dva či tri roky a to kedykoľvek, len nie počas zimy. Pri reze počas zimy by mohol ker prísť o svoje kvetenstvo.

Ker zvaný škumpa vlasatá alebo taky vlasatice kvitne od júna do júla, jeho kvetom je nenápadný, zelenobiely purpurový list a tiež kvet. Najväčšou ozdobou sú však farebné vlasovité chumáče, ktoré vyrastajú na stopkách kvetov. Práve preto nesie ker spomínané meno.

Ker je najkrajšie na jeseň, pretože sa farbí do výrazných farebných kombinácií.