Najväčšie zaujímavosti o českých vodných elektrárňach

Vedeli ste, že Česká republika je rajom vodných elektrární? O Českej republike sa toho vie naozaj veľa, avšak to, že sa jedná o raj vodných elektrární, to sa medzi ľuďmi veľmi nevie. Podľa štatistík a údajov vodnej elektrárne vyrobia v tuzemsku ročne asi tri terawatthodiny elektriny, to zodpovedá zhruba trom a pol percentám celkovej českej produkcie elektriny. Aj keď dnes je na území Českej republiky už len desatina vodných elektrární v porovnaní s tým, koľko bolo na našom území vodných elektrární za prvej republiky, stále sa oplatí nad touto témou chvíľku pozastaviť.

Aby ste skutočne verili, že je Česká republika rajom vodných elektrární, pripravili sme si pre vás niekoľko zaujímavostí, ktoré vás určite prekvapia.

Aká vodná elektráreň v Česku má najvyššiu hrádzu?

Ak by ste hľadali vodnú elektráreň v Českej republike, ktorá má najvyššiu hrádzu, zamierili by ste k vodnej nádrži Dalešice. Dnes je to najvyššia funkčná sypaná hrádza v Európe. Keď sa hrádza stavala, minuli sa na ňu dva milióny kubíkov materiálu. Vodná elektráreň v Dalešiciach je prečerpávacou elektrárňou, ktorej turbíny majú výkon 480 MW. Zároveň sa teda jedná o druhý najväčší vodný zdroj v Česku.

Aká vodná elektráreň je v Česku najrozľahlejšia?

Ak máme spomenúť vodnú elektráreň, ktorá je v Českej republike najrozľahlejšia, spomenieme vodnú elektráreň Lipno. So svojim výkonom sa jedná o piaty najvýkonnejší zdroj v Českej republike. Vodná nádrž Lipno je podľa odhadov dvakrát rozľahlejšia ako vodná nádrž Orlík, ktorá má najväčšiu betónovú hrádzu.

Aký bol vôbec prvý prečerpávací vodný zdroj v Česku?

V súvislosti s vodnými elektrárňami v Českej republike sa taktiež ponúka otázka, aký bol vôbec prvý prečerpávací vodný zdroj. Týmto zdrojom bolo Čierne jazero, ktoré sa skutočne stalo historicky prvým prečerpávacím vodným zdrojom. Napodiv je táto šumavská elektráreň dodnes funkčná, je to dnes len malá vodná elektráreň.