Ktoré potraviny najviac podporí váš mozog?

Únava, nesústredenosť, nedostatok energie. Tiež bojujete v poslednej dobe s podobnými problémami? Príčinou môže byť, že váš mozog nedostáva výživu, ktorú potrebuje. Veľa ľudí si kupuje energy drinky, ktoré ale nie sú práve najlepším riešením. Obsahujú totiž veľa cukru. Vhodná strava ale dodá vášmu riadiacemu orgánu tiež dostatok energie a zaobídete sa bez umelých doslazovaných energy drinkov.

Orechy ako list šedej kôry

Musíme zdôrazniť, že ľudský mozog k svojej činnosti potrebuje hlavne vitamíny skupiny B. Ide najmä o vitamín B1, B2, B6, B9 a B12. Ďalej je sú pre správnu funkciu dôležité i minerály ako železo a zinok a potom tiež nenasýtené mastné kyseliny. Veľké množstvo vitamínov skupiny B nájdete v celozrnných výrobkoch, teda celozrnnom pečive a chlebe, celozrnných cestovinách a celozrnné ryžu. Ak vás teda čakajú náročnejšie pracovné úlohy, pri ktorých potrebujete premýšľať, myslite pri zostavovaní jedálnička práve na celozrnné produkty. Vynikajúci potravinou pre podporu mozgovej činnosti sú orechy. Okrem toho obsahujú aj veľa železa, selénu a zinku a nenasýtených mastných kyselín – teda celé spektrum látok, po ktorých vám to bude lepšie páliť.

Nepredávkujte so zinkom

Železo jednoznačne pomáha okysličovať krv, ktorú mozog potrebuje. Nájdete železo napríklad v špenáte alebo brokolici, ale aj v chudom mäse. Zinok sa zase usadzuje v synaptických vačkoch mozgových buniek. Jeho dielom je správny prenos nervových vzruchov. Dôležité je ale mať síce dostatočné množstvo zinku, ale nepředávkovat sa ním. Predávkovanie má príznaky podobné epilepsii. Zinok nájdete v hovädzom a jahňacím mäsu, v tekvicových semienkach, ale aj v pečeni a vaječnom žĺtku. Konzumácia nenasýtených mastných kyselín zase podporuje pamäť, pomáha v boji s depresiami. Tieto kyseliny sú obsiahnuté hlavne v tučnejších morských rybách, napríklad v lososovi, makrelách a tuniakovi.