Čo ovplyvňuje potenie? Nielen oblečenie môže byť na vine

Potenie je úplne prirodzené. Je to jednoducho proces, niečo vopred určené, dar z neba. Aj keď to nie je veľmi lichotivé (kruhy na chrbte alebo v podpazuší zvyčajne rapídne znižujú naše sebavedomie), musíme sa s tým naučiť žiť. V zime sa to dá zvládnuť, ale problém nastáva v lete. Aj tento rok boli rekordné teploty, pri ktorých sme sa potili stokrát viac ako inokedy počas roka. Čo konkrétne prispievalo k poteniu? Nešlo len o 30-stupňové horúčavy.

Na vine môže byť oblečenie

Jedným z mnohých vinníkov môže byť napríklad oblečenie. Syntetické priliehavé oblečenie doslova vyzýva na to, aby sa svetu ukázali kruhy potu. Kvôli takémuto oblečeniu telo nemôže voľne dýchať, čo vedie k jeho prejavom.

Ideálne je staviť na prírodné materiály, ktoré sú dobre priedušné. Patrí sem napríklad bavlna, bambus, hodváb alebo čoraz obľúbenejšie ľanové plátno.

Stres nás tiež môže dostať pod kontrolu

Ako v mnohých prípadoch, aj v tomto prípade môže byť na vine stres. V spoločnosti koluje vo väčšej miere ako kedykoľvek predtým. Môže za to pandémia koronavírusu, ktorá so sebou prináša veľmi neistú budúcnosť. Je preto pochopiteľné, že to mnohých ľudí stavia do nepríjemných situácií.

Či už ste v strese, alebo ste z akéhokoľvek dôvodu emocionálne napätí, môžete registrovať nadmerné potenie. Preto sa v takýchto prípadoch pokúste upokojiť alebo nájsť východisko zo situácie.

Ste to, čo jete

Bohužiaľ, mnohí z nás si neuvedomujú, že sme tým, čo jeme. Preto by sme sa mali zamerať na stravu, pretože má významný vplyv na našu celkovú kondíciu (vrátane potenia).

Ak nechceme prilievať olej do ohňa, pokiaľ ide o potenie, mali by sme sa vyhýbať príliš koreneným jedlám a tiež aromatickým jedlám. Tie len zbytočne zahrievajú naše telo, čo nás logicky núti viac sa potiť.