Ako sa správne starať o terárijné zvieratá?

Rozhodli ste sa investovať do nového spoločníka a kúpili ste si terárijné zviera? Potom už ste pre neho určite pripravili aj terárium, ktoré ste poskladali z hliníkových profilov stavebnice Aluhobby. To ste dokonale umyli, inštalovali pozadie aj doplnili ho o kamene, kvety a samozrejme vetve, aby sa terárijnému zvieraťu dobre žilo v novom prostredí. Lenže čo ste si možno dopredu nezistili, tak je to, ako sa o terárijné zviera správne starať. Terárijné zviera síce nie je pes, ktorý vyžaduje veľké množstvo pozornosti a starostlivosti, ale na druhú stranu je to tiež živý tvor, ktorý bez vašej pomoci neprežije.

Aj keď platí, že o každé terárijné zviera by sme sa mali starať inak, existujú isté všeobecne zásady, ktoré sa môžu dodržiavať u každého terárijného zvieraťa. O akých zásadách je reč?

Správna starostlivosť už pri zariaďovaní terária

Už pri samotnom zariaďovaní terária je dôležité myslieť na požiadavky zvieraťa. Do terária sa umiestňujú v zásade iba také veci, ktoré nijako zvieraťu neubližujú a ktoré maximálne priblížia ich prirodzené podmienky. Musí sa inštalovať do terária aj vhodná technika, a to konkrétne výhrev alebo napríklad hmlovač. A čo sa týka dekorácií, hovoríme o rastlinách, kameňoch alebo napríklad o piesku a ďalšom.

Čím terárijné zvieratá kŕmiť?

Opäť treba konštatovať, že každé terárijné zviera potrebuje k svojmu spokojnému životu inú stravu. Všeobecne ale platí, že jedálniček sa snažte u terárijného zvieraťa urobiť čo najpestrejšiu. To platí u všetkých terárijných zvierat – nezávisle od toho, či sa jedná o všežravce alebo bylinožravce.

Dbať by ste mali aj na to, aby krmivo obsahovalo dostatočné množstvo vitamínov a doplnkov. Pokiaľ daná strava nemá vitamíny v sebe zakomponované, potom kupujeme vitamíny v sypkej forme av nich hmyz (alebo inú časť jedálnička) obaľujeme.

Pamätajte na rosenie

Najmä tropické terárijné zvieratá potrebujú každodennú spršku. Na rosenie teda nezabúdajte. Voľte ideálne mäkkú vodu, aby sa v teráriu nevytvorili usadeniny a aby ste tým pádom nemuseli nič odstraňovať.