Kovové alebo drevené garniže? Každé majú niečo do seba

Aj keď by sa mohlo zdať, že garniže sú natoľko nenápadnou súčasťou interiéru, že sa neoplatí o ich výbere príliš premýšľať, nie je to tak. Okrem svojej praktickej úlohy (držať záclony, závesy či oboje), môžu mať taktiež dekoratívnu funkciu. O tom, aké časté sú v našich domácnostiach, svedčí aj obrovský výber, ktorým budete zahrnutí, keď si ich vyhľadáte na internetovom prehliadači.

Materiál je dôležitý

To, z čoho sú garniže vyrobené, sa prejaví na ich kvalite a životnosti. Najkvalitnejšie sú kovové garniže, ktoré vás môžu potešiť aj najdlhšou životnosťou. Ich cena je obvykle porovnateľná s tými drevenými. Poskytujú ale mnohé výhody navyše: niektoré sú tvorené z teleskopických tyčí – av takom prípade nemusíte poznať presné rozmery svojich okien. Také sú ale zase duté, čo znižuje ich životnosť. Pokiaľ plánujete zavesenie ťažkých závesov na duté tyče, potom môže dôjsť k ich preveseniu. Oproti tomu celokovové garniže sa môžu pochváliť životnosťou pokojne aj viac ako 20 rokov.

Drevené garniže

Ďalším typom sú tyče vyrobené z dreva. Hodí sa najmä do tradičnejších izieb a taktiež do miestností, ktoré sa vyznačujú prírodnými prvkami. Drevo je veľmi pekný materiál, ktorý sa ale po čase môže prevesiť. Čím dlhšie je okno, tým väčší priemer by drevená garniža mala mať. Pokiaľ je dĺžka príliš veľká, oplatí sa pridať doprostred ešte jeden držiak navyše – v takom prípade ale počítajte s tým, že nebudete môcť voľne posúvať krúžky na tyči na odhrňovanie alebo zaťahovanie záclon či závesov. Aj drevené garniže ale považujeme za veľmi kvalitné a odolné.

Plastové garniže

Najlacnejšou možnosťou je použitie plastov, ako materiálu na garniže. Tento materiál je najmenej odolný, čo ale nemusí vadiť, pokiaľ budete využívať ľahké záclony a závesy. Ich výhodou je rozmanitosť – vyberať si môžete z celého radu farebných prevedení. Niektoré dokonca imitujú drevo.