Zbúrať alebo zrekonštruovať?

Zaobstaranie vlastného bývania je beh na dlhú trať

Hneď v začiatku si treba jasne učiť, či preferujete náročnú rekonštrukciu s mnohými obmedzeniami ohľadom dispozície a úprav alebo kompletnú zbúrať a na prázdnom pozemku si postaviť dom svojich snov. Oboje má svoje pre a proti.

Rekonštrukcia nie je riešenie pre všetkých

Oprava existujúceho domu si posledné roky užívala veľkú slávu, ale tak trochu omylom. Práca s rekonštrukciou je totiž až až. Neminie vás čiastkové demolácie ani zemné práce. Starý, vlhký a schátraný dom skrátka potrebuje zásah zo všetkých strán, nestačí nová omietka, plastové okná a farebná fasáda. Ešte pred kúpou je dobré osloviť odborníka, ktorý vám jasne načrtne, čo všetko bude treba upraviť a koľko to bude stáť. A je dosť možné, že budete nemilo prekvapení. Nehľadiac na to, že množstvo nedostatkov sa prejaví až po prvom kopnutí a nie je cesty späť. Čím ďalej častejšie sa rekonštrukcia pohybuje rádovo v miliónoch korún.

Pre niekoho je ale uchovanie pôvodného ducha domu také zásadné, že prehliadne aj množstvo papierovania, riziko skrytých chýb, nutnosť kompromisov pri úpravách a odklon o vlastných predstáv.

Dom má jasne daný dátum expirácie

Mnoho odborníkov tvrdí, že dom starší ako dvadsaťpäť rokov je starý a pri rekonštrukcii sa objavia nemalé komplikácie. Je ale taký dom na zbúranie a stavbu nového? Ťažko povedať. Záleží na tom, ako sa pôvodný majiteľ o dom staral, aké technológie použil, ako veľmi lipol na kvalite použitého materiálu a prevedenia. Aj novšie domy z prelomu osemdesiatych a deväťdesiatych rokov môžu byť teraz v tristnom stave. Prizvite na pomoc statiky, architektov a stavebných špecialistov a jasne im načistite, čo máte s domom za úmysly. Tí vám potom predložia jasné stanovisko, čo sa vám oplatí.

Iná situácia je napríklad u prvorepublikových víl alebo domov pod správou CHKO. Rekonštrukcia alebo demolácia? Nedá sa to presne určiť. Obe varianty sa javia ako finančne výhodné, u oboch sa ale môžu počas procesu objaviť komplikácie vyžadujúce rýchly zásah a urobia hlbokú dieru do rozpočtu, obe treba prebrať s úradmi a doložiť množstvo potvrdení. A v neposlednom rade nejde o záležitosti niekoľko mesiacov, často sa realizácia pretiahne aj na niekoľko rokov. Prvý krok je teda rozhodnutie, do čoho chcete investovať čas a energiu.