Zbav sa závislosti aj TY

Každý z nás určite nájde nejakú tú závislosť, ktorá škodí nášmu zdraviu. Je pravda, že niektoré škodia menej iné zase viac. Všeobecne ale platí pravidlo, že každá závislosť môže byť pre nás nebezpečná. Preto je treba sa snažiť jej predchádzať.

Už od útleho detstva si vytvárame závislosť na jednej surovine, ktorú používame aj niekoľkokrát denne. Premýšľate, čo by to mohlo byť? My vám to prezradíme. Je to cukor. Kto si dokáže predstaviť aspoň jeden jediný deň bez cukru?

Nemusíte zrovna každý deň zjesť tri zákusky alebo tabuľku čokolády, aby ste si vytvorili závislosť na cukre. A čo si budeme nahovárať, k cukru vedieme aj svoje deti pretože aj my ho poznáme odmalička. Ste tiež závislí? Stačí si len položiť jednoduchú otázku, či si dokážete predstaviť, že vypijete váš obľúbený čaj alebo kávu bez cukru. Ak je vaša odpoveď razantné nie a bez aspon lyžičky cukru nápoj do pusy jednoducho nedáte, môžete sa počítať medzi závislé na cukre.

Ako s tým bojovať

Treba začať pomaly ale isto. Musíte si sami ujasniť, že biely cukor nie je pre vaše telo žiadna výhra a je potrebné ho obmedziť či najlepšie úplne vyradiť. Skúste zo začiatku najskôr obmedziť množstvo cukru v nápojoch, ako je káva a čaj. Potom je treba vyradiť aj tie báječné, ale škodlivé zákusky a iné pochutiny. Ak sa bez nejakej tej dobroty nezaobídete, nahraďte ju zdravou alternatívou. Báječné ku káve sú ovsené sušienky, najlepšie teda domáca výroba, kedy namiesto cukru si doprajeme med a vyzretý banán.

Myslite na to, že aj v potravinách, ktoré sa sladko netvári, môžu obsahovať cukor. Jednou takou je napríklad obyčajný rožok. Preto je potrebné sa zaujímať o zložení potravín, ktoré konzumujeme.

Bude to ťažký boj, ale musíte si veriť, že ho zvládnete a hlavne si opakovať, že to robíte len a len pre svoje zdravie.