Záhrada bez kompostu je nezmysel. Prečo?

Kompost. To nie je len trend dnešnej doby, keď sa hovorí o udržateľnosti a triedení. Je to predovšetkým ten najlepší možný spôsob, ako si v domácich podmienkach vyrobiť tú najkvalitnejšiu hlinu pre záhony.

O čom je reč?

Tvorba záhrady vyžaduje starostlivé plánovanie, kde čo bude, na čo poslúži, celý priestor sa musí funkčne prepojiť. A práve k tomu je dobré zaobstarať si kompostér. Záhradné príslušenstvo neberte na ľahkú váhu. Môže sa vám síce zdať, že ide o zbytočnosti, bez ktorých sa hravo zaobídete, ale je to pravda len z polovice. Môžete ich oželieť, ale život na záhrade bude o dosť ťažší. A o súlade s prírodou, udržateľnosťou alebo sebestačnosťou nemôže byť reč.

Záhradný kompostér

S nadsadením by sa dal záhradný kompostér označiť ako „zdravý odpadkový kôš“. Všetky prebytky zo záhrady aj bioodpad z kuchyne môžete bez výčitiek odniesť práve sem. Do plastovej nádoby s objemom 500 až 2000 litrov. Záleží na množstve toho, čo produkujete a nespotrebujete. Pokiaľ ale chcete presnú veľkosť, stačí sa riadiť nepísaným pravidlom, že na 1 meter štvorcovej plochy záhrady jeden liter kompostéra. Existuje celý rad typov, čo sa týka veľkosti i materiálu, dokonca sa dajú zohnať bunky z drevených paliet alebo s otočným systémom, kedy sa kompost pravidelne nadhadzuje a celý proces sa urýchľuje. Na druhú stranu má táto moderná technológia jednu chybu na kráse. Kompost nie je v priamom kontakte s pôdou, a tak je stále veľa ľudí verných stojacím debnám z plastu alebo kovu a betónu a ručnú prácu.

Mimo záhradu

Ani ľudia žijúci v byte bez balkóna neprídu o možnosť kompostovania. Z ďalekej Kalifornie k nám dorazili vermikompostéry, ktoré umožňujú rozklad bioodpadu v domácich podmienkach. Počas procesu pracujú dážďovky a vzniká nielen kvalitná hlina, ale aj tzv. dážďoviek čaj. Vyfiltrovaná tekutina je vhodná ako hnojivo pre izbové rastliny. Rovnako nadčasové sú aj baktérie Bokashi, ktorým stačí na rozklad kompostu len dva týždne, alebo automatické zariadenia s prekyprením pôdy v krabici každé štyri hodiny.