Úzkostné myšlienky pred spaním

Pocit, kedy nemôžete zaspať a začnú vás napádať zas a znova všetky možné katastrofické scenáre a nepríjemnosti, ktoré by sa mohli prihodiť, je do istej miery normálny proces. Dokáže byť ale pekne vysiľujúce. K úzkostnému myslenie máme mnohokrát dispozície alebo nám boli odovzdané príliš prísnu výchovou, prísnym ohraničením nesmieš a musíš alebo naopak obrovskú voľnosťou bez vymedzených hraníc, kedy sme sa cítili nemilovaný a stratení. Potom nám v hlave často straší otázka ako, čo keď ma vyhodia z práce, opustí ma partner, ochorie mi dieťa alebo čo keď umriem. Na tento spôsob uvažovania je liek.

Kam s myšlienkami

Akonáhle tieto myšlienky začnú brániť bežnému fungovaniu, je čas na diagnózu u psychiatra. Často ide o obsedantno kompulzívnou poruchu, kedy si postihnutý treba stále umýva ruky, pretože sa bojí neblahých baktérií. Skutočnosť je ale oveľa komplikovanejšia. Je potrebné začať liečbu psychofarmakami a terapiu. Bežnými otravnými myšlienkami ale trpí občas každý. Negatívny uvažovania je do istej miery normálne a tiež prospešné, pretože pre harmonický život musíme byť najmä vyrovnaní. Prijímať nepríjemné pocity a vedieť s nimi pracovať, nie je jednoduché. Rozdiel medzi úzkostnými a vyrovnanými ľuďmi je ten, že vyrovnaný človek najmä reaguje na negatívnu skutočnosť. Keď vám ochorelo dieťa, je prirodzené, že sa o neho bojíte. Pokiaľ je ale dieťa úplne zdravé a vy sa desíte situácia, čo keď ochorie, trpíte úzkosťou.

Iba myšlienky

Pred spaním sa tak deje najčastejšie a obavy nás často prepadnú. Nechajte ich k sebe prísť a nahlas si povedzte, že to sú predsa len myšlienky, nie realita. Ide o spam v e-maile, reklamný leták v schránke a ide o to je vyhodiť z mysle. Netrestajte sa a zhodnoťte, či sa tieto strachy zakladajú na reálnej situaci.Věnujte sa často aktivitám, ktoré vás tešia. Banálne, ale naozaj veľmi účinná rada. Čím častejšie pôjdete cvičiť, behať, plávať, na krúžok keramiky alebo na šálku obľúbeného čaju s kamarátkou, tým lepšie sa budete celkovo cítiť. Úzkosť bude menším a menším nepřítelem.Sebeklam je maska, ktoré dôverujeme, preto sa zverte tým, čo máte radi. Aj keď túžime byť dokonalí, a preto sa často nechceme zveriť so svojimi úzkosťami svojim najbližším, oznámený smútok a starosť sú vždy polovičnými. Účinne relaxujte a robte veci, ktoré máte radi. Ono to totiž veľa pomáha.