Účinky spaľovače tukov v diétach a tréningoch. Stojí za to je užívať?

Spaľovače tukov sú veľmi často vyhľadávané a kupované predovšetkým začiatočníkov vo fitness, ktorí hľadajú rýchle a jednoduché cesty chudnutie a domnievajú sa, že pomocou propagovaného spaľovače tukov v reklame urýchli chudnutie a chudnutie zacieli iba na tukové zásoby. Aké sú skutočné účinky spaľovačov a stojí za to nejaký zaobstarať?

Spaľovače a chudnutie

Pre chudnutie je kľúčový kalorický deficit, teda Váš kalorický príjem musí byť nižší ako kalorický výdaj. Dôležité je tiež rozloženie makroživín, ale o tom zasa nabudúce. Spaľovače tukov nijako Váš kalorický príjem nezníži, preto si najprv postrážte správne nastavený jedálniček, bez ktorého aj s tými najdrahšími spaľovači prebytočné kilá vám nepodarí. Predstava, že jednoduchým užívaním spaľovačov tukov pôjdu kilogramy razantne dole, je mylná.

Je teda spaľovač tukov úplne zbytočný? Pokiaľ máte skvele zostavený jedálny lístok so správnym pomerom makoživin, dostatkom minerálov a vitamínov, pravidelne trénujete a chcete podporiť svoje chudnutie, zaradenie kvalitného spaľovače má zmysel. Spaľovače tukov zvyšujú premenu tukov na energiu a látky v nich obsiahnuté podporujú spaľovanie tukov v tele.

Látky spaľujúce tuky

Aké látky sú v spaľovacích najčastejšie obsiahnuté? Najčastejšie sa jedná o kofeín, výťažky zo zeleného čaju, synefrín, kajenské korenie, L-karnitín. Ak hľadáte kvalitný spaľovač tukov, určite vyberajte z drahších ponúk, ktoré Vám zabezpečí dostatočnú kvalitu. Najlepším variantom sú komplexné spaľovače tukov, ktoré obsahujú viac ako jednu spomínanú látku.

Kedy zaradiť spaľovač tukov?

Spaľovače tukov sú určené pred tréningy (či športovými aktivitami). Užívať spaľovač bez fyzickej aktivity je zbytočné a k úbytku tukov nedôjde. Spalovač užite cca tridsať minút pred tréningom (každý spaľovač má na etikete správne dávkovanie aj s dobou účinku). Nikdy neprekračujte odporúčanú dennú dávku, proces chudnutia dvojnásobnej či trojnásobné dávky neurýchli a len môžete poškodiť svoje zdravie.