Trápi vás viróza? Dostanú vás z nej bylinky. Aké?

Virózy a najrôznejšie choroby nás nestretávajú iba počas zimy, ale je to večný problém celého roka. Pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí sú náchylní k chorobám, prechladnutiam alebo k jednodňovým virózam, mali by ste trochu spozorniť. Chybu robíte predovšetkým v prípade, ak ich všetky liečite klasickými liekmi z lekární. Radšej by ste mali pristúpiť na prírodnú liečbu, ktorá vášmu telu nijako neškodí. Okrem superpotravín by ste mali vyskúšať bylinky, pretože tie dokážu virózu zahnať rýchlosťou blesku. Otázkou ale je, aké konkrétne bylinky to vedia.

Predsa len sa v bylinkovej záhradke nachádza celý rad najrôznejších byliniek a je teda naozaj otázkou, po akej siahnuť, z akej si urobiť čaj, sirup alebo odvar, aby sme sa sužujúcou chorobou zatočili.

Agastache vráskavá

Poznáte rastlinu zvanú agastache vráskavá? Nie je to veľmi známa bylinka, ale jej účinky na zdravie sú úplne fantastické. Má predovšetkým antibakteriálne účinky, teda ľahko zatočí s prechladnutím. Vie navyše znížiť teplotu a tiež vyvolá potenie, počas ktorého sa telo zbaví všetkých nepotrebných a škodlivých látok. Navyše ju budete milovať aj z dôvodu jej chute – chutí trochu ako mäta a možno ju užívať napríklad formou lahodného bylinkového čaju.

Vŕba biela

Trochu známejšou bylinkou je vŕba biela, ktorá je obsiahnutá napríklad v penicilíne, čo znamená, že jej zdravotné účinky sú skrátka dokázané. Vie znížiť teplotu a tiež vyvolá potenie, teda opäť podporí organizmus a telo vo vyplavovaní škodlivých látok. Medzi ďalšie účinky vŕby bielej patrí tlmenie príznakov prechladnutia, aj tlmenie bolestí hlavy.

Tymian

Tymian používame veľmi často pri varení, čo je pochopiteľné, pretože dodáva jedlám šmrnc a skvelú chuť. Veľmi sa podobá českej známej materskej dúške, dokonca má podobné účinky. Jedná sa o protizápalovú a zároveň aj dezinfekčnú rastlinu, ktorá uľavuje od neutíchajúceho kašľa a pomáha s vykašliavaním. Pomôže tiež pri prechladnutí, tlmí jednotlivé príznaky prechladnutia. Dokonca dokáže zlepšiť a uľaviť tráveniu.