Trápi vás únava alebo máte zlú pamäť? Možno vám chýba horčík

Každodenné jedálniček by mal byť pestrý, zdravý a vyvážený. Mal by obsahovať telu prospešné a potrebné látky, ktoré sú pre fungovanie nášho organizmu nepostrádateľné. Medzi také látky patria tiež horčík, ktorého nedostatok sa môže prejavovať napríklad zlú pamäťou alebo dlhotrvajúci únavou či podráždenosťou. Pokiaľ vás niektorý z príznakov trápi, skúste horčík doplniť. Uvidíte, že vám hneď bude lepšie. Lenže ponúka sa otázka, kde horčík nájdeme?

Nedostatok horčíka samozrejme nespoznáte len tak, že sa vám zhoršuje pamäť alebo že ste často unavení. K typickým príznakom nedostatku horčíka patrí tiež spomínaná podráždenosť, kŕče alebo tiež tiky. Predchádzajte týmto symptómom a dodajte telu horčík, ktorý tak moc telo vyžaduje a potrebuje.

Najmä v lete je potrebné horčík pravidelne dopĺňať. Ak sa nám ani v lete, kedy je slniečko dostatočne dobíjajúcich, nič nechce, potom naozaj trpíme nedostatkom horčíka.

Horčík a jeho účinky

Než si spomenieme, kde horčík nájdeme, je potrebné spomenúť aj to, k čomu horčík je vlastne dobrý. Horčík zastavuje astmatické záchvaty, tiež pôsobí ako antihistaminikum, teda prirodzene redukuje hladinu histamínu. Má okrem iného aj upokojujúce účinky na celé telo a je nevyhnutný pre činnosť enzýmu, ktorý dokáže znižovať hladinu zlého cholesterolu v krvi. Dvíha naopak ten dobrý cholesterol, ktorý v krvi máme.

Kde horčík nájdeme?

Samozrejme pozitívnych účinkov a kladov horčíka je oveľa viac, prezraďme si ale, kde sa horčík nachádza. Nájdeme ho napríklad v obyčajnom banáne, ďalej tiež v datliach alebo v sušených marhuliach. Nachádza sa ho veľa aj v artičokov, v čokoláde, v kešu a okrem iného aj v mandliach či v šošovke a hrachu.

Je však potrebné konštatovať, že horčík, ktorý budete prijímať z potravy, väčšinou nestačí. Treba ho dodať aj v podobe potravinových doplnkov stravy.