Spoznajte hrad Karlštejn po všetkých stránkach

Česká republika je plná krásnych, takmer dych vyrážajúcich miest, ktoré stoja z navštívenia. Pokiaľ patríte k milovníkom hradov a zámkov, na váš zoznam by ste mali zapísať aj obdivuhodný hrad Karlštejn, ktorý sa radí k českým klenotom. Než sa sem vydáte, odporúčame si kúpiť lístky vopred, pretože toľko turistov na inom hrade či zámku skutočne nenájdete. Aby ste sa zbytočne nemuseli zdržiavať v radoch, na vstupenky vopred nezabudnite.

Než si o hrade Karlštejn niečo prezradíme, treba povedať, že je to krásny hrad, na ktorý sa dostanete mnohými spôsobmi. Buď si môžete kopec na hrad vyjsť po svojich, alebo môžete zvoliť bicykel. Oba dva spôsoby sú však veľmi náročné a preveria vašu kondíciu. Samotný hrad pre vás však bude obrovskou odmenou, tým si môžete byť istí.

História hradu

Karlštejn sa v čase obrodenia nenazýval tak, ako ho poznáme dnes, ale hovorilo sa mu Karlov Týn. Dodnes sa však jedná o stredoveký hrad, ktorý sa nachádza na území Budňan v mestysi Karlštejn na Berounsku. Ak ste z Prahy, vedie sem priamy vlakový spoj, ktorý ide až pod kopec, na ktorom leží Karlštejn.

Aby sme však pristúpili k samotnej histórii. Hrad bol založený roku 1348 av tom čase išlo o súkromné ​​reprezentatívne sídlo Karola IV. Až postupom času sa zo sídla stalo miesto, kde sídlili korunovačné klenoty.

Dnes je Karlštejn významnou historickou kultúrnou pamiatkou, ktorá je jednou z najnavštevovanejších v Českej republike. Ročne sa tu uvíta viac ako dvestotisíc turistov, ktorí mieria hlavne do kaplnky sv. Kríža, čo je najcennejší priestor celého hradu.

Povesť o hrade Karlštejn

S hradom Karlštejn sa spája aj veľmi známa povesť. Tou je povesť, že na hrad nemohli vstúpiť ženy. Ide však o poveru, ktorú do svojho diela „Noc na Karlštejne“ zakomponoval Jaroslav Vrchlický, aby dielo malo ten správny šmrnc. Je to však skutočne povera, ktorej bohužiaľ verí veľké množstvo z nás. Prečo by inak na hrade Karlštejn bola vybudovaná miestnosť pre manželku Karola IV.?