Šestero pre malé byty, ktoré sa oplatí dodržiavať

Zariaďovanie bytu je náročné. Ale čo potom zariaďovanie malého bytu, do ktorého sa musí všetko vojsť a zároveň nesmie pôsobiť ako skladisko? To je ešte len umenie. My vám dnes prinášame 6 tipov priamo od designerov.

Správna voľba farieb je kľúč k úspechu

Je všeobecne známe, že do malých priestorov sa hodia viac svetlé odtiene. To platí pri stenách aj nábytku. Okrem toho, že svetlé a tlmené tóny priestor opticky zväčšia, hodia sa k nim aj doplnky rôznych farieb. A pri doplnkoch už sa brzdiť nemusíte. Vymeniť červené vankúše je tiež oveľa jednoduchšie ako premaľovať krikľavo červený múr, ktorý by sa časom rovnako pozeral.

Mohutný nábytok vás bude dusiť

Aj keď máte vytúžené kusy masívneho nábytku, v malom byte sa s nimi rozlúčte. Dusili by vás. Radšej zvoľte otvorené police, nábytok z odľahčených kovových konštrukcií či transparentného plastu. Do obývacej izby kúpte nízke otvorené skrinky či poličky, ktoré je možné vyplniť farebnými škatuľami či prútenými košíkmi.

Kúzlite so svetlom

Neschovávajte priestor za ťažké záclony. Naopak, vyberte len ľahké pavučinkové a nechajte svoj domov krásne presvetliť. To platí aj pre umelé osvetlenie. Okrem centrálneho zdroja stavte na menšie, lokálne svietidlá v podobe bodových svetiel a lámp.

Núdza o úložný priestor

V malom byte sa neporiadok ťažko schová a úložný priestor ťažko nájde. Využite každé vhodné miesto na umiestnenie skriniek, ktoré možno urobiť neviditeľné zjednotením ich farby s okolitými stenami. Pomocníkom vám budú aj vstavané a na mieru zostavené skrine od podlahy až k stropu.

Upratujte

Pokiaľ pár vecí len tak odložíte vo veľkom byte, nič sa nestane. V malom byte však hneď vytvoríte neporiadok.

Pohodlie sa nevzdávajte

Aj keď máte pocit, že sedacia súprava zaberie veľa miesta, nebudete predsa sedieť na stoličkách. Na trhu nájdete sedacie súpravy mnohých tvarov a rôznych konštrukcií. Buďte trpezlivý a dajte si čas na hľadanie.

Do malých priestorov sa tiež hodia taburety a puffy, ktoré nezaberú veľa miesta, ale návšteva sa do nich pohodlne usadí.