Rozsvieťte záhradu. Ako na to?

Záhrada môže zakaždým vyzerať úplne inak. Neexistujú žiadne priame požiadavky. Záhradné osvetlenie však stojí mimo „systému“. Neprikladáme jej veľký význam a odsúvame ju na vedľajšiu koľaj. A to je veľká chyba, napravte to.

V pozadí

Pred dvadsiatimi alebo tridsiatimi rokmi sa záhradám nevenovala veľká pozornosť. Bol to len priestor v určitom čase a hlavnou vecou, o ktorú sa starali, bol pravidelne kosený trávnik. Tí, ktorí sa chceli odlíšiť, vytvorili z kameňov malé ostrovčeky a do stredu vysadili trvalky. To je všetko. Dnes je situácia, samozrejme, iná. Nejde však len o rybníky a chodníky z dreva. Je to záhradné osvetlenie. Je to rovnako dôležité ako hravé záhradné dekorácie alebo nepostrádateľné záhradné náradie, bez ktorého by ste nemohli upravovať, udržiavať a pretvárať plochu.

Pevné miesto

To, že dôverne poznáte svoju záhradu, každý hrboľ a zákutie, neznamená, že by ste mali zanedbávať záhradné osvetlenie. Koniec koncov, zďaleka nejde len o bezpečnosť a sledovanie diania na dvore, ale aj o zaujímavý, dizajnový a oživujúci prvok.

V dosahu

Svetlo, bez ktorého by ste záhradu po zotmení len ťažko mohli používať, sa nachádza hneď vedľa miesta na sedenie. Môže to byť klasická alebo solárna lampa zapustená do zeme, efektná lucerna alebo namontovaná na stene domu či prístrešku. Vďaka tomu môžete sedieť vonku dlho do noci a vychutnávať si pokoj a ticho. Len nezabudnite na špeciálnu funkciu, ktorá odpudzuje hmyz. V skutočnosti ho priťahuje svetlo a pohodlie by bolo na mieste.

Sprievodca

Väčšie záhrady sú pretkané mnohými cestičkami. Cez deň sú označené drevenými kolíkmi alebo kamienkami, ale v noci je potrebné trasu označiť svetlami. Ideálne sú ploché lampy zapichnuté do zeme. Svietivosť je nižšia a v tme príliš nekontrastuje.

Zákutia a zákutia

V každej záhrade je niekoľko miest, ktoré sú tienisté, zle viditeľné, za rohom. Ak na ne chcete dohliadať, stačí tam umiestniť vonkajšiu lampu. Tým sa priestor otvorí a ježkovia, myši a túlavé mačky sa nedostanú von. Nehovoriac o bezpečnosti otvoreného priestoru (aj za plotom a na súkromnom pozemku).