Rastlinní pomocníci vo vašej záhrade

Bylinkové záhony sa stali tradičnou súčasťou väčšiny záhrad. Krásne vyzerajú, sú nenáročné, lákajú včely, a navyše ich využijeme v kuchyni a pri liečbe mnohých neduhov. Bylinky však nemusíte pestovať len na na to vyhradených miestach. Môžete ich vysadiť spolu so zeleninou a ďalšími rastlinami, podporiť tak ich rast alebo od nich odháňať škodcov.

Harmanček pravý

Bylinka, ktorá dobre znáša suché a slnečné stanovište. Je známy pre svoje priaznivé účinky na zlé zažívanie, pomáha aj proti dráždivému kašľu a prechladnutiu. V záhrade ho umiestňujte v blízkosti fazule alebo šalátu. Harmanček pomáha v boji s hubovými chorobami. S kvetmi však nie je príliš kamarát, takže ho od nich radšej ďalej. Kvety môžete žať a sušiť na liečivé čaje.

Majorán záhradný

Bylinka hojne využívaná v slovenskej kuchyni, nájde uplatnenie aj na záhrade. Jej predpestovanie je zložitejšie, ale určite stojí za námahu. Semená dlho klíčia, navyše potrebujú svetlo, a preto ich pri výseve nesmieme zahrnúť zeminou. Malé sadeničky vysádzame na záhony v polovici mája. Majorán láka včely, preto ju vysádzajte medzi ovocné stromy. Nikdy však priamo pod ne, aby nedochádzalo k jej tieneniu, má rada slniečko. Je tiež nezdolným bojovníkom proti mravcom v záhrade. Zo sušenej majoránky môžete vytvoriť nálev, ktorý slúži ako repelent proti týmto neobľúbeným obyvateľom záhrad.

Bazalka pravá

Obľúbená bylinka na pizzu a cestoviny. Rovnako ako majorán potrebuje na klíčenie svetlo. Pestuje sa ako jednoročná rastlina. Obzvlášť priaznivo pôsobí na uhorky, ktoré vďaka nej oveľa viac plodia. Navyše pomáha chrániť sadenice pred múčnatkou. Vysadiť ju môžete ale aj k cuketám alebo tekvicám.

Kôpor vonný

Rastlinka, ktorá sa pestuje buď pre svoje semená alebo sa využívajú jej mladé výhonky. Pokiaľ ho vysejete na záhon bude sa tu objavovať stále znova, nepotrebuje ďalší výsev. Kôpor podporuje klíčenie mrkvy, preto ho pestujte v jej blízkosti. Pomáha proti voškám a je skvelým spoločníkom hlúbovín. Umiestniť ho môžete aj k uhorkám, bude sa vám navyše hodiť pri ich zaváraní.

Levanduľa lekárska

U nás veľmi obľúbená bylinka, ktorá sa hodí na upokojujúce čaje a na starostlivosť o pleť. Voničku z kvetov môžete umiestniť do skrine, kde pomôže proti moliam. Levanduľa je medonosná rastlina a pomáha do záhrady privábiť opeľovače. Veľmi dekoratívne vyzerá v kombinácii s ružami. Tým navyše pomáha od nepríjemných vošiek. Odháňa mravce a obruba z levandule pomáha proti slimákom.