Rady pre prvorodičky: Ako zvládnuť starostlivosť o bábätko?

Každá mamička sa bojí, ako zvládne všetko, keď príde na svet jej maličké bábätko. Najmä prvorodičky sú už pár týždňov pred termínom v strese, pričom si neuvedomujú, že práve takýmto prístupom škodia ešte svojmu nenarodenému bábätku.

Ako ale zvládnuť starostlivosť o bábätko prvé týždne po narodení bábätka?

Vychutnajte si súkromie

Počas obdobia šestonedelia, kedy si zvykáte na novú rolu, sa hoja popôrodné rany a telo sa dostáva opäť do formy. Vychutnajte si súkromie a neprijímajte davy ľudí u vás doma. Tento čas využite na spoznávanie s bábätkom. Vy ako matka si budete zvykať na úplne iné činnosti, ako kojenie, nočné prebaľovanie, časté bolesti bruška a nadúvanie, kúpanie krehkého telíčka a potrebujete na to pokoj. Samozrejme, prijímajte návštevy, ale nie v hojnom počte. Ideálne len vašich najbližších – rodičov, súrodencov.

Poproste o rady vlastnú mamu

Ak si s niečím neviete poradiť, neodporúčame vám návštevy diskusných fór na internete. Takéto rady vôbec neberte do úvahy. Najlepšie vám poradí niekto, kto vychoval dieťa a niektoré veci vie lepšie ako premotivované matky zverejňujúce nezmysly na internete. Spoľahnite sa na vlastnú mamu, poprípade na svokru, ktorá vám poradí oveľa lepšie ako matky na internete.

Ak sa u vášho dieťaťa objavila dojčenská kolika, nepanikárne, kolika zmizne, ale situáciu musíte konzultovať v prvom rade s pediatrom. Ten vám predpíše kvapky na dojčenskú koliku, ktoré vášmu dieťatku uľavia a čakajú vás opäť bezsenné noci. Môže sa stať, že po vyšetrení zistíte, že hlavnou príčinou častého plaču vášho dieťaťa bola intolerancia laktózy.

Nastavte si režim

Je dobré začať s tým hneď po pôrode, lebo v opačnom prípade by ste sa mohli zblázniť z neustáleho vstávanie a tíšenia uplakaného bábätka. Chodievajte na prechádzky v približne v rovnakom čase a dieťatko dávajte spávať taktiež v rovnakom čase. Kojenie prispôsobte potrebám bábätka.