Poznáte ochorenie menom laryngitída?

Na svete chodí hneď niekoľko chorôb, ktoré nás môžu postihnúť. Postihnú nás spravidla vtedy, keď to najmenej čakáme. Medzi nejzrádnější ochorenia patria ochorie krku, konkrétne hrtana. Keď dorazí do krku nejaký bacil alebo viróza, zrazu sa aj z malej nepríjemnosti môže stať nebezpečná laryngitída, ktorá môže spôsobiť aj to, že budeme niekoľko dní ležať v nemocnici na infekčnom oddelení. Ak ste zatiaľ o chorobe zvanej laryngitída nepočuli, je načase si ju predstaviť. 

Ochorenie zvané laryngitída je zápalové ochorenie, ktoré bohužiaľ postihuje všetky vekové skupiny. Či už je vám šesťdesiat, dvadsaťpäť alebo či už ste ešte bábätkom, je možné, že zápalové ochorenie hrtana sa dostaví práve k vám. Ako sme spomenuli, táto choroba nechodia sama, ale vždy chodí spoločne s inou nepríjemnou virózou si baktérií, ktorá napáda krk. 

Laryngitída sa môže vyskytnúť v dvoch podobách, a síce v chronickej podobe, ktorá nie je tak závažná a s ktorou sa nechodí do nemocnice, alebo akútne, ktorá je už nebezpečenstvom samotným. 

Ako sa laryngitída prejavuje? 

Tou hlavnou otázkou vždy je, ako sa laryngitída prejavuje. Ak by sme mali hovoriť o chronickej laryngitíde, tá sa prejavuje tak, že máte v ústach pocit sucha a páli vás v krku. Rovnako tak sa môže dostaviť chrapot či prípadne až bezhlasí, čo je už niečo neprehliadnuteľného. Ak by sme mali hovoriť o akútnej laryngitíde, hovorili by sme o príznakoch, ako je piskot, štekavý kašeľ alebo prípadne dusenie. 

Ako sa laryngitída lieči? 

Pokiaľ sa jedná o chronickú laryngitídu, vždy sa lieči klasickými kvapkami na kašeľ. Je totiž nutné vyliečiť najskôr kašeľ a je nutné najskôr odstrániť bacila, vďaka ktorému sa laryngitída dostavila. Čo sa týka akútnej laryngitídy, tá sa mnohokrát lieči na nemocničnom lôžku za pomocou antibiotík a kortikoidov. 

Existujú aj nejaké riziká či komplikácie? 

Rovnako ako iné ochorenia, tak i laryngitída je plná komplikácií a rizík. K nim patrí napríklad postihnutie pľúc alebo vznik nádorov, k čomu dochádza, keď sa zápal zanedbá.