Poradca pri výbere fototapety do interiéru

Fototapety na stenu predstavujú moderný spôsob skrášľovania a dotvárania interiéru. Ponúkajú priam nekonečné možnosti vzorov, farieb a k tomu kvalitu, ktorá tapetám doteraz chýbala. Uvažujete o inštalácii fototapety k vám domov? Poradíme vám ako postupovať pri výbere tohto doplnku.

Výber podľa materiálu

Pri výbere fototapiet berte do úvahy materiál, z ktorého sú vyrobené. Ak je pre vás podstatná nízka cena, siahnite po papierových fototapetách. Kvalitnejšie sú dvojvrstvové, no ani tie neponúknu veľkú odolnosť voči oderom. V prípade, že od tapiet očakávate dostatočnú odolnosť proti škrabancom, farebnú stálosť a jednoduchú údržbu, môžete si vybrať fototapety z vinylu.

Mali by byť umývateľné, na druhej strane ale nie sú veľmi priedušné a ani ich izolačné vlastnosti nie sú najlepšie. To sa ale nedá povedať o vliesových tapetách. Okrem farebnej stálosti a pevnosti sú aj dostatočne priedušné a majú tiež výborné zvukovo-tepelné izolačné vlastnosti.

Výber podľa farieb a vzorov

Pri výbere fototapiet je nutné zohľadniť ich vzory a farby. V ponuke e-shopov nájdete nepreberné množstvo motívov prírody, kvetov či zvierat. Ak si neviete vybrať, skúste sa na vec pozrieť pragmaticky. Potrebujete miestnosť opticky rozšíriť? Vyberte si svetlejšie tapety s vodorovným vzorovaním.

Potrebujete opak? Potom voľte skôr zvislejšie vzory. Nezabudnite ani na záclony či nábytok v miestnosti. Ak sú práve ony tým výrazným a dominantným prvkom v miestnosti, nesnažte sa ich prebiť tapetami, vyberajte skôr s ohľadom na to, aby miestnosť dotvorili. Ak však chcete, aby interiéru dominoval práve vzor fototapety, pokojne vyberajte z odvážnych a farebne pestrých vzorov.

TIP: Veľkým trendom je vytvorenie vizuálne dominantnej steny v miestnosti. Docielite toho tak, že otapetujete len jednu stenu v miestnosti, napríklad tú za sedačkou v obývačke, fototapetou s výrazne šmrncovným vzorom.