Pestujte georgíny na záhrade aj v kvetináčoch

Chcete mať tento rok svoju záhradu plnú pestrých kvetov? Potom by ste si mali do svojich záhonov vysádzať georgíny, ktoré sú krásne kvety nesúce ženské meno. A rovnako ako ženy sú aj georgíny úplne nežné a krásne na prvý pohľad. Zároveň sú však nenáročné, čo je napokon líši od každej ženy, ktorú stretnete. Už od pradávna sa georgíny považujú za symbol boha Slnka. Tak ich vnímali napríklad starí Aztékovia.

Väčšina ľudí je pestuje len na záhradách v záhonoch, ale pravdou je, že niektoré druhy je možné pestovať aj v kvetináčoch. Jednotlivé pestovanie sa v ničom takmer nelíši, len sa niektorým odrodám darí lepšie v kvetináčoch, iným zase v záhonoch.

Ako sa starať o georgíny?

Ako sme spomenuli, georgíny nie sú žiadne náročné kvety. Majú rady slnečnú polohu a zároveň hlinitú, výživnú a dobre priepustnú pôdu. Ak im toto doprajte, budú vám naozaj vďačné. Aby ste sa dočkali hojného množstva rozkvetených georgín, odporúčame upraviť kyslosť pôdy, a to na neutrálnu hodnotu tak, že pridáte dolomitické vápenec.

Jiřiny treba pravidelne zalievať, a to hlavne po výsadbe. Aj keď georgíny nie sú na vlahu príliš náročné, tesne po výsadbe to potrebujú. Počas pestovania odporúčame georgíny výdatne pestovať hlavne počas dlhotrvajúceho sucha.

Ak georgíny dorastú do väčších výšok, odporúčame k hľuze pridať oporu, aby sa takto predišlo polámaniu vplyvom vetra.

Ako sa georgíny rozmnožujú?

Čo sa týka rozmnožovanie tejto rastliny, rozmnožujú sa delením hľúz. Týmto spôsobom podporíte násadu na kvet. Hľuzy deľte radšej každý rok. Oddelené hľuzy potom tipujte ideálne počas apríla, najneskôr však začiatkom mája, aby vám však stihli urobiť poriadnu parádu. Odporúčame ich zakryť vrstvou pôdy, aby počas neskorých jarných mrazíkov nedošlo k zničeniu rastliny. Vplyvom mrazíkov môže rastlina uhynúť.