Osteoporóza ako zlodej kostí. Vedeli ste, že dokáže aj zabiť?

Je niekedy úsmevné, ako sa mnoho ľudí bojí obyčajné nádchy. Nádcha je však ochorenie, respektíve prechladnutie, ktoré je v porovnaní s inými chorobami úplne banálne. Ďaleko nebezpečnejšie je napríklad ochorenie nazývané osteoporóza, čo je ochorenie, ktorému sa tiež prezýva zlodej kostí. Už dávno sa nejedná o žiadne zriedkavé ochorenie, práve naopak – jedná sa o strašiaka v skrini, ktorého sa boja nejeden Čech.

Osteoporóza je vlastne rednutie kostného tkaniva – jedná sa o úplne tichého, ale veľmi záludného prevíti, ktorý môže človeka bohužiaľ aj zabiť. Máloktorý človek si to uvedomuje, ale je to naozaj tak.

Aké sú prejavy osteoporózy?

Osteoporóza má rovnako ako iné choroby špecifické príznaky. Pri ich odhalení radšej rýchlo zamierte k lekárovi, aj keby sa malo jednať len o planý poplach. Najčastejším prejavom choroby býva napríklad zlomenina kľúčika stehennej kosti. Len tento prejav choroby je tak vážny, že na neho zomiera dvadsať percent všetkých chorých. Zlomenina totiž človeka upúta na lôžko. V súvislosti s tým veľa pacientov, najmä tých starších, dostáva zápaly pľúc, teda sa telo dostáva do celkového ohrozenia. Objaviť sa ale môžu aj iné zdravotné komplikácie.

Aj keď samozrejme mnohí ľudia zvládnu spomínanú zlomeninu, aj títo pacienti tvrdia, že nepociťujú žiadne víťazstvo. Niektorí z nich totiž zostanú na vozíku, iní majú výrazne zhoršenú kvalitu života.

Ako predchádzať osteoporóze?

Možno osteoporóze nejako predchádzať? To je otázka, ktorú si iste teraz pokladá nejeden človek. Áno, aj tomuto ochorenia možno predchádzať, a to napríklad tak, keď budete chodiť na pravidelné vyšetrenia kostí. Môže sa tak odhaliť aj rozvoj choroby, ak by choroba náhodou bola v kostiach už zakorenená.

Tiež je skvelou prevenciou úprava jedálnička alebo napríklad úprava spôsobu života. Viac tipov určite poskytne lekár, ktorý veľmi dobre vie, ako chorobe predchádzať a čo je ako prevencia najúčinnejší a najefektívnejší.