Odvar z bobkových listov sa vám môže hodiť. Podporí vaše zdravie

Toto úžasné korenie dodá pokrmov zaujímavú chuť aj vôňu. Disponuje totiž jedinečnou arómou. Obvykle ho používame na prípravu omáčok a polievok, avšak skrýva veľký potenciál. Napríklad detoxikačné vlastnosti. Preto je potrebné si dopriať toto korenie čo najčastejšie. Nie vždy je to však možné. Pomôcť môže odvar z bobkových listov, ktorý je spôsobom, ako získavať to dobré z tohto zaujímavého korenia.

Symbol víťazstva

Bobkový list rastie na strome, ktorý poznáme ako vavrín vznešený. Využívať sa z neho dajú aj listy čerstvé – nie je príliš náročné pestovať ho aj v podmienkach Českej republiky. V minulosti sa vavrín, ktorý už starí Rimania vnímali ako symbol víťazstva, považoval skôr za liečivú rastlinu ako za korenie. To sa bohužiaľ dnes už zmenilo: dnes ho používame najmä ako korenie a na jeho liečivé účinky zabúdame.

Príprava odvaru

Na príprave odvaru z bobkových listov nie je nič zložité. Vezmite niekoľko listov, a čo najviac ich rozdrvte. Nemusí to byť úplne na prášok, ale čím viac bude rozdrvený, tým viac účinných látok z neho dostanete. Drvenie ide dobre v mažiari s tĺčikom. Takto rozdrvené listy dajte do hrnca a zalejte ich 650 ml vriacej vody. Priveďte do varu a povarte ešte 5 minút.

Užívanie odvaru

Takto pripravený odvar uchovávajte v termoske a užívajte v malých dávkach (vždy si doprajte tak jeden hlt) raz za 30 minút. Liečebnú kôru nevykonávajte po dobu dlhšiu ako 2 dni, pretože hrozia vedľajšie účinky vo forme krvácania.

Prečo užívať odvar z bobkových listov?

Bobkové listy obsahujú množstvo dôležitých olejov, ktorým vďačia za svoje zázračné účinky. Vo forme obkladov ho užívajú ľudia s bolesťami kĺbov (aj tými, ktoré sú spôsobené artritídou). Jednoducho priložte obklad na 30 minút na postihnuté miesto. Pokiaľ budete odvar z bobkového listu konzumovať, potom to môžete robiť z dôvodu detoxikácie organizmu. Bobkový list skutočne dokáže vaše telo zbaviť toxínov. Ďalej potom podporuje liečbu kožných a pečeňových ochorení a znižuje hladinu cukru v krvi.