Od kedy jesť ovocie a od kedy zeleninu?

Keďže sme počas koronavírusovej pandémie v priemere pribrali zhruba sedem kilogramov, väčšina ľudí sa novo rozhodla vydať sa cestou zdravého životného štýlu. A tak sa razom strhla mela o online workoutové programy a jedálničky na mieru, ktoré by napravili to, čo pandemická doba napáchala. Ľudia sa razom rozhodli jesť viac ovocia a zeleniny – avšak v tomto prípade narazili na rázcestí. Odkedy dokedy jesť ovocie a kedy už je dobré, aby nastúpila do jedálnička zelenina?

Okolo konzumácie ovocia a konzumácie zeleniny sa vedú dlhé diskusie. Nutriční špecialisti a odborníci na chudnutie však majú úplne jasno. Poďme sa pozrieť na ich stanovisko a začnime ich tipy prenášať do praxe.

Kedy jesť ovocie?

V posledných rokoch sa medzi nami rozbehol taký nešvár, a tým sú rýchle občerstvenia. Počet takzvaných fastfoodov narástol naozaj strmo, čo viedlo k zvýšeniu počtu obéznych jedincov. Začal sa tak klásť veľký dôraz na to, aby sa konzumovala predovšetkým zelenina a ovocie, aj strukoviny a ryby.

Čo sa týka ovocia, najmä ľudia prahnúci po krásnej a štíhlej postave sa začali pýtať, kedy je konzumácia banánov, jabĺk alebo mandarínok povolená. Predsa len je v nich hromada cukru, hovorili si. Špecialisti na chudnutie sa však zhodli v tom, že ovocie sa má jesť počas dopoludnia. Najneskôr potom o druhej popoludní. Dôvod je prostý – pokiaľ sa bude ovocie konzumovať presne v tejto fáze, množstvo získaných cukrov sa počas dňa hravo spáli.

Kedy jesť zeleninu?

So zelenou však toľko starostí mať nebudete. Keďže v sebe ukrýva aj množstvo vitamínov a telu prospešných látok, môžete ju konzumovať prakticky kedykoľvek. Či už dopoludnia, tak popoludní. Aby ste však našli balans medzi ovocím a zeleninou, do dvoch hodín si doprajte práve spomínané banány či jablká, zeleninu si doprajte v popoludňajších hodinách a dovoľte jej, nech nahradia bežné zemiačiky alebo iné vyprážané pokrmy, ktoré máte tendenciu bežne jesť.