Ochorenie pečene pramení z mnohých rizikových faktorov

Ľudské telo je veľmi schopný nástroj, ktorý dokáže naozaj veci. V súčasnej dobe je kľúčové, aby sme sa oň starali so všetkou slušnosťou a starostlivosťou, predovšetkým ho teda musíme počúvať. Pretože práve telo nám veľmi rado hovorí, keď niečo nie je v neporiadku. Dokonca môže upozorniť aj na ochorenie pečene, čo je problém prameniaci z radu rizikových faktorov. Nespadáte aj vy, náhodou, do rizikovej skupiny, ktorú môže toto ochorenie schvátiť?

Obezita, vysoký cholesterol aj cukrovka

Medzi rizikové faktory patrí celé množstvo vnemov. Jedným z nich je vysoký cholesterol, ktorý môže viesť nielen k nebezpečnému ochoreniu pečene, ale aj k vzniku kardiovaskulárnych ochorení, na ktoré sa v Českej republike umiera rekordným tempom.

Okrem vysokého cholesterolu je rizikovým faktorom aj obezita, cukrovka a bohužiaľ aj takzvaná spánková apnoe. Ak patria spomínané problémy k vášmu každodennému chlebu, zbystrite a sledujte príznaky, ktoré ochorenie pečene môžu prezradiť.

Bolesti brucha, opuch brucha aj celková únava

K typickým symptómom patria bolesti brucha, únava alebo aj opuch brucha. Ako už bolo spomenuté, telo si povie, kedy s ním nie je niečo v neporiadku. A ochorenie pečene má spomínané typické príznaky. Spozornite predovšetkým, pokiaľ dôjde k začervenaniu dlaní, zažltnutej pleti alebo sa zviditeľnia žily pod kožou. V takom prípade je nutné zamieriť za svojím lekárom, s ktorým svoj zdravotný stav prekonzultujete.

Nepodceňujte rizikové faktory

Ochorenie pečene však nie je to jediné, čo vám hrozí v prípade, ak do skupiny rizikových faktorov patríte. Vysoký cholesterol, obezita alebo cukrovka môžu prispievať k vzniku mnohých iných a rovnako závažných ochorení.

Reč bola napríklad o kardiovaskulárnom ochorení, na ktoré v Českej republike zomiera každým rokom najväčšie percento ľudí (ak zabúdame na covid).