Nepríjemný zápach nôh môže spôsobiť aj vážna choroba

Zápach nôh je veľmi nepríjemný problém. V niektorých prípadoch je na vine nedostatočná hygiena, ale nie vždy. Niekedy je na vine nosenie nevhodnej (deravej) obuvi a ponožiek, ale aj vysoký počet potných pórov, ktoré spôsobujú väčšie potenie nôh. V takýchto prípadoch je možné použiť dezodoranty na nohy a pravidelne ich umývať. Niekedy však môže zápach nôh spôsobiť aj ochorenie.

Choroby spôsobujúce zápach nôh

Jedným z ochorení, ktoré môžu ovplyvniť zápach nôh, je napríklad hyperhidróza alebo cukrovka. Zápach nôh je totiž spôsobený metabolickými, hormonálnymi a neurologickými poruchami. Spúšťačom preto môže byť nadmerný stres, fajčenie alebo nadmerné požívanie alkoholu. Niekedy však za zápach môže aj strava – najmä pravidelná konzumácia spracovaných výrobkov.

Hyperhidróza

Hyperhidróza (niekedy nazývaná aj choroba mokrých nôh) je zvyčajne ochorenie, ktoré podceňujeme. Ale určite by sme nemali. Nadmerne spotené nohy spôsobujú nielen nepríjemný zápach, ale aj praskliny, ktoré môžu byť zdrojom bolesti. Okrem toho môžu vzniknúť rôzne plesňové infekcie na koži nôh aj na nechtoch. Ak trpíte týmto ochorením, musíte sa zamerať na správnu hygienu – pravidelne si umývajte nohy vlažnou vodou a antibakteriálnym mydlom. Odporúča sa tiež nechať nohy čo najviac vetrať a odpočívať.

Pomoc pri zápachu nôh

Okrem toho, že sa vzdáte cigariet, alkoholu a nezdravých potravín, môžete si pomôcť aj podpornými opatreniami, ako je používanie antibakteriálnych mydiel, púdrov a antiperspirantov na nohy. Existujú špeciálne produkty, ktoré pomáhajú zbaviť sa baktérií a normalizovať činnosť potných žliaz. Pri hyperhidróze je veľmi účinná dubová kôra, ktorá spĺňa obe tieto podmienky: ničí baktérie a zároveň pôsobí v prospech potných žliaz. Môžete si ho kúpiť v obchodoch so zdravou výživou alebo v lekárni.