Najčastejšie detské choroby. Čo sužuje najmenšia?

Nielen dospelých, ale aj deti môže postihnúť celé množstvo ochorení. Ale na rozdiel od dospelých sa s nimi deti stretávajú oveľa horšie. Ich imunitný systém ešte nie je tak vyvinutý a bohužiaľ v mnohých prípadoch hrozia nemilé scenáre. Poďme sa zoznámiť s najčastejšími detskými chorobami, pred ktorými sa mať na pozore a vo chvíli, keď sa objavia, s nimi ihneď zamieriť k lekárom.

Ložnice sú nebezpečným ochorením

Na pozore by sme sa mali mať predovšetkým pred osýpkami. Tie sa prejavujú často nenápadne, nastupujú krôčik po krôčiku. Najskôr sa objavuje nádcha, potom na scénu prichádza dráždivý kašeľ a potom sa objaví zápal spojiviek a horúčka. Zhruba po štyroch dňoch sa na svetlo sveta vykľuje vyrážka, ktorá najčastejšie zasahuje tvár, uši a potom zostupuje dole, až k dolným končatinám.

Keďže hovoríme o nebezpečnom ochorení, nemali by sme dlho váhať a čo najrýchlejšie zamieriť s dieťaťom k pediatrovi.

Piata choroba sa objavuje u detí v školskom veku

Stále viac rodičov rieši jeden problém, a tým je piata choroba. Hovoríme o ochorení, ktoré býva problémom ratolestí v školskom veku. Obvykle sa ukazuje na zimu alebo počas jari, a to tak, že vyskočí teploty, kašeľ, nádcha a dostaví sa aj pocit na zvracanie s bolesťami hlavy. Nie je však vylúčené to, že sa choroba dostaví bez najmenších príznakov.

Po nejakej dobe sa objaví vyrážka, ktorá postihne predovšetkým tváre. Má tvar motýľa, čo je pre ňu charakteristické a vďaka tomu piatu chorobu hravo rozoznáte od ostatných ochorení.

Rubeola sú tiež rizikom

Nesmieme zabudnúť na rubeolu. Pre tento typ ochorenia je typická červená vyrážka, ktorá sa objavuje na celom tele. Najviac sú postihnuté časti, ako je tvár a trup.

Pokiaľ dieťa trpí rubeolami, kontaktu s nimi by sa mali vyvarovať hlavne tehotné ženy. Pre nich je táto choroba naozaj veľmi nebezpečná.