Na čo nezabudnúť pri výstavbe voliéry pre papagája

Chov papagájov so sebou prináša mnoho povinností, a to vrátane voľby toho správneho druhu. To je napokon to najviac podstatné – vybrať si toho ideálneho okrídleného spoločníka. Od jeho výberu sa totiž bude odrážať výber správnej voliéry, respektíve to bude mať zásadnú úlohu pri výstavbe vtáčieho obydlia.

Keď máte papagája vybraného

V prípade, že máte papagája vybraného, do hry vstupuje ďalšia podstatná vec, a tou je práve voliéra. Tú si síce môžete kúpiť už hotovú alebo si ju zložiť, ale taktiež si ju môžete postaviť svojpomocne z jednotlivých dielov kúpených v hobbymarketoch.

Pri výstavbe svojpomocne pamätajte na jedno – estetika musí ísť bokom. Na prvom mieste sú vždy potreby papagájov ako takých. Ich potreby, respektíve potreby konkrétneho druhu by ste mali zvážiť už na samotnom začiatku čiže pri plánovaní vtáčej klietky. Papagáj sa vždy musí cítiť v komforte, v pohode, nemal by prepadať depresiám alebo úzkostiam z priestoru. Vonkajší chov ešte nezaručuje, že sa bude papagáj aj takto cítiť.

Len v lete alebo po celý rok?

Už pri výstavbe terária musíte vedieť, či budete chcieť papagája chovať po celý rok alebo iba v lete. Existujú totiž sezónne voliéry, ale aj celoročné, ktoré sú zimnému chladnému obdobiu oveľa viac prispôsobené.

V oboch prípadoch však opäť dbajte na to, aby papagáj mal tie najlepšie podmienky na život. Maximálny komfort.

Prostredie je kľúčom k úspešnému chovu

Už pri plánovaní klietky pre papagája alebo jeho voliéry si vizualizujte prostredie, ktoré mu poskytnete k životu. Prostredie je totiž v tomto prípade veľmi dôležité. Papagáj sa musí vo svojom príbytku cítiť dobre, inak z neho bude chcieť uletieť. Veď si to vezmite sami na seba – sami by ste nebývali tam, kde vám nie je dobre.

Dbajte hlavne na čistotu a pokoj.