Miesto konania svadby – svadobná položka, ktorá môže významne ovplyvniť rozpočet svadby

Naplánovať svadbu nie je nič jednoduché. Vyžaduje to plánovanie veľmi dopredu, aby ste sa vyhli stresovým situáciám, že vami zvolené svadobné miesta sú už obsadené, nemôžete zohnať šaty alebo sa nestihnúť vyrobiť prstienky. Čím skôr začnete svadbu plánovať, tým menší stres budete zažívať. Pravdou ale je, že stresu sa nikdy úplne vyhnúť nemôžete. Tým skôr, keď vidíte tie náklady, ktoré postupne naskakujú. A pri svadbe to sú tisícové sumy.

Výber svadobného miesta

Svadbu môžete organizovať v rôznych priestoroch. Pomôcť môže svadobný katalóg, v rámci ktorého môžete vyberať z rôznych objektov. Najobľúbenejšou možnosťou sú reštaurácie a hotely, ktoré zároveň vychádzajú najlacnejšie. O niečo drahšie potom vychádzajú svadby na zámkoch a hradoch či iných priestoroch, ako sú napríklad mlyny či stodoly. Pri výbere vhodného miesta je potrebné zamyslieť sa nad tým, či bude k dispozícii miesto na ubytovanie pre niektorých hostí, ktorí prišli zďaleka. Obvykle tiež novomanželia trávia svoju prvú noc vo svadobnom apartmáne.

Urob si sám

Zatiaľ čo svadby, ktoré sa konajú v hoteloch, na zámkoch alebo penziónoch máte obvykle so všetkým všade (navaria vám, roznesú jedlo, odpratajú, umyjú a upratajú priestory), existujú aj svadobné miesta, kde si toto všetko môžete urobiť sami. A to vám môže ušetriť obrovské finančné čiastky. Lacnejšie vychádzajú napríklad sokolovne, hájenky, katolíckej doby alebo spoločenské centrá. Prenajmete si priestory so stolmi a stoličkami ao zvyšok už sa budete musieť postarať sami.

Plánovanie svojpomocne

Pokiaľ si budete jedlo organizovať sami, má to jednu obrovskú nevýhodu: na druhý deň vás čaká pomerne rozsiahle upratovanie. Na druhú stranu ale môžete ušetriť – napríklad za alkoholické nápoje, pri ktorých môžete získať oveľa priaznivejšiu cenu. Spočítajte si napríklad, koľko zaplatíte za sud piva a koľko by ste zaplatili, keby sa pivo čapovalo v reštaurácii. Ešte viac môžete ušetriť na víne či dokonca tvrdom alkohole.