Mať bezpečnostnú schránku v banke alebo doma?

Bezpečnostné schránky v banke sú často pomerne vyťažené a záujem je o ne neustále veľký. Najväčšia a asi posledný väčší výkyv v záujme o ukladaní do bezpečnostnej schránky bol zaznamenaný v poslednej dobe asi v začiatku globálnej finančnej krízy. Bankové sejfy sú pre klientov bezpečné, ak im nevadí pracovná doba bánk a fakt, že zakaždým musí do banky, keď si chcú čokoľvek vyzdvihnúť. V čase kamier ale občas máme pocit, že nemáme žiadne súkromie. Všetci vedia, kam ideme, kedy ideme a pre čo ideme. Ide o to, či sme po ceste z banky ešte stále v bezpečí. Či si radšej bezpečnostnú schránku, elektronický trezor či mechanický trezor nekúpiť radšej domov.

Niekedy si napríklad ľudia do bezpečnostných schránok prináša všetky svoje úspory, ktoré vyberú z bankových účtov. Pri prípadnom krachu akejkoľvek banky si totiž klient môže vybrať celý svoj obsah schránky a nie je tak limitovaný žiadnym poistením vkladov. Treba ale zistiť, či už si daná banka nejako toto pravidlo neupravila a potom sledovať, či to neurobí v budúcnosti. K nárastu dopytu treba dochádzalo predovšetkým v období pred navýšením ochrany vkladov v Slovenskej republike. Niekedy uloženie do bankového sejfu využíva celoročne, niekto nárazovo napríklad pred dovolenku. Bezpečnostné schránky majú v poslednej dobe naozaj značnú obľubu tiež úplne novo v skupine slobodných povolaní.

Cena bezpečnostné schránky

Chcete teda za bezpečnostné schránky platiť a spoliehať sa na banku, alebo si radšej zaobstaráte svoju vlastnú? Cena za prenájom vašej bezpečnostnej schránky v banke sa niekedy líšia aj medzi pobočkami jednej banky. Je daná veľkosťou schránky, dĺžkou prenájmu, výškou obsahu schránky, na ktorý je poistený. Jedná sa asi o desiatky korún mesačne za tie úplne najmenšie schránky a stovky za tie najväčšie. Kovové schránky vo veľkosti obvyklej A4, ročne prídu asi na 1500, – Sk a vyššie. Najväčší schránky v objeme cca 50 000 cm3 stojí asi 4 500 € a viac. Musíte si tiež zistiť výšku poistky, či bude základná poistenie obvykle do 1 milión korún dostačujúce. Do schránky môžete ukladať cennosti, listiny a napríklad šperky. Vylúčené sú zbrane, strelivo a horľavé látky alebo veci podliehajúce skaze. Je potrebné zvážiť, či mať trezor v banke alebo doma. Treba ale myslieť na staré dobré príslovie, že to, čo je doma, sa predsa počíta.