Masáže jazvám výrazne pomáhajú

Možno máte úraz v detstve, zákrok estetickej medicíny, alebo napríklad cisársky rez po pôrode dítěte.Jak pracovať s jazvami tak, aby boli čo najmenšie a najestetickejšie? Operovať úplne bez jaziev nie je možné. Vždy je potrebné kožu rozrezať a pri tom sa pokazí kože a vznikne jazva. Tá je výsledkom procesu hojenia na kožnom povrchu. Estetická chirurgia by mala mať takmer neviditeľné jazvy v popise práce, ale o charaktere následné jazvy rozhoduje naozaj veľa faktorov. Nie všetky sú ovplyvnené iba rukami chirurga. Plastický chirurg sa vždy snaží, aby vzniknutá jazva bola čo najmenšia a tiež najmenej nápadná. Volí teda jej tvar, umiestnenie a rez v takom mieste, aby bola jazva nenápadná. Pracuje jemne, aby čo najmenej poškodil v okolí řezutkáň. Rovnako sa snaží o jemné a precízne kožné suturu u zošitie kože. Ide o základ fyziologického operovania.

Hojenie jaziev

Tvorba jaziev je individuálna záležitosť a každý človek sa hojí inak. Aj pri obozretnejšie práci chirurga môže vzniknúť nevzhľadná, hrubá, hypertrofická či keloidné jazva. Spôsob hojenie nemožno vopred odhadnúť Chirurgické odstránenie jaziev je vyrezanie jazvy, posun okolia tak, aby rana už nebola pod ťahom, a nasleduje jemné zošitie. Často tento postup pomôže, ale dokonalý výsledok nemožno nikdy zaručit.

Největší oriešok sú rozsiahle jazvy, ktoré často obmedzujú pohyb v kĺboch ​​a jazvy po rozsiahlom popálení. Jazva môže byť bolestivá na dotyk a problémom je tiež estetická stránka. Starostlivosť o jazvy v pooperačnom období sú často súčasťou samotného chirurgického výkonu. Dobrý plastický chirurg svoje pacientky informuje o premazávanie jaziev atlakových masážach jizvy.Masáže jaziev nie sú moc príjemné, často bolestivé, ale je to cesta, ako priebeh pozitívne ovplyvniť. Dobrým pomocníkom sú masti so silikónom a silikónové náplasti, a pri rozsiahlych jaziev špeciálne vyrobené silikónové návleky.

Jazva po rokoch

Dobre ošetrovaná jazva po rokoch dozrieva a stáva sa skoro rovnakú ako ich ostatní tkanivo, s trochu iným farebným aj povrchovým reliéfom. V ideálnom prípade jazvy po rokoch takmer zaniknú. Ak sa do jazvy po rokoch poreže, keď napríklad po cisárskom reze žena absolvuje znovu cisára, alebo pri opakovanej rekonštrukcii pŕs, jazva sa chová rovnako ako ostatné tkanivo. Dobre zacelené a stabilizovaná jazva nie je problém. To sa netýka rozsiahlych a nestabilných jaziev, napríklad po hlbokých popáleninách. Taká tkanivo je bohužiaľ navždy nezvratne a ťažko poškodená.