Kedy nesmie pri stolovaní chýbať obrus

Pre podporu slávnostného okamihu pri stolovaní je potrebné použiť látkový obrus. Použiť ho môžete aj vo všedné dni. Veľký význam majú aj látkové ubrousky.Ubrus má svoje uplatnenie aj v modernom interiéri. Klasický obrus, ktorý presahuje samotné okraje jedálenského stola, zjemní stolovanie. Vytvorí správnu atmosféru a eliminuje hluk. Pre koho je veľký obrus naozaj moc, ale nechce sa textilné dekorácie úplne vzdať, dobre mu poslúži obyčajný behúň alebo naperon. Ak dáte na jedálenský stôl úzky behúň, materiálovo ho zlaďte treba s vankúšikmi alebo závesy. Elegantne priestor zjednotíte vo viacúčelovej miestnosti ako je veľká kuchyňa, jedáleň či obývačku.

Klasický obrus, behúň alebo naperon

Behúň má podobu úzkeho a predĺženého obdĺžnika, naperon sa vyrába v tvare štvorca. Stôl prekrývajú len z časti a hodí sa na pekný jedálenský stôl, ktorý je škoda celý úplne schovať pod ubrus.Při slávnostnom stolovaní sa hodí aj kombinácie, kedy na klasický obrus dáte ešte jeden naperon, či jeden alebo viac behúňov. To záleží na veľkosti stola. Behúne sa dajú pokladať do stredu stola, ale napríklad aj naprieč tak, aby ich konce dosahovali ku všetkým spolustolovníkom.

Veľkosť, materiál aj tvar

Obrusy sa najčastejšie vyrába v rozmeroch 140 x 120 cm, 140 x 180 cm a 160 x 220 cm. Možno zohnať ale aj iné veľkosti. Dnes sa viac používajú obdĺžnikové stoly a správne má látkový obrus presahovať cez okraje stola o niekoľko desiatok centimetrů.Některé obrusy majú povrchovú úpravuproti škvrnám, kedy rozliata tekutina nevsiakne do tkaniny, a kapkyjednoduše zotrite. Nemusíte potom obrusy tak často prať. Moderné sú prírodné farby, šedá, metalické odtiene a najmä jednofarebné prevedenie. Ako vzory sa používajú nadčasové dekory.

Napríklad v špičkových reštauráciách sa dáva pod obrus špeciálna podložka zvaná molton, ktorá je z jednej strany pogumovaná a z druhej strany má textilný podklad. Stolovanie je tiché a obrus po stole neklouže.Plastové obrusy sa hodia len na chaty, chalupy alebo na záhradu. Do interiéru sa hodia látkové, hlavne bavlnené, ľanové, zo zmesových tkanín alebo zo syntetických tkanín. Pre veľmi formálne udalosti sa hodia hladké saténové alebo damaškové obrusy s vytkaným žakárským vzorom. Pôsobí luxusne a dobre drží tvar.