Jedna hodina jazdy na rotopede rovná sa elektrina na celý deň. Neveríte?
Žijeme v dobe, keď užitočné vynálezy vznikajú všade okolo nás. Každý deň nás internetové magazíny sledujúci populárnej vedy objavy zásobujú ďalšími a ďalšími novinkami zo všetkých oblastí ľudskej činnosti. Mnoho mozgov je tiež v miliardové Indii, ktorá je po mierne uvädajúce Číne novým ekonomickým žralokom. A India je známa tým, že dodávky elektriny nie sú taká samozrejmosť, ako je tomu u nás v strednej Európe.
Elektrina pre všetkých
Tento problém sa rozhodol vyriešiť americký miliardár s indickými koreňmi Manoj Bhargava, ktorý predstavil verejnosti svoj vynález, ktorému hovorí Free Electric (teda niečo ako elektrina zadarmo). A zadarmo naozaj bude (ak vynecháme cenu tohto prístroja), pretože k jej výrobe vám budú stačiť iba vaše nohy a nejaká základná fyzická zdatnosť. Údajne samotná hodina „jazdy“ na tomto zariadení je schopná vyrobiť elektrickú energiu na celý deň. Konštrukcia je vskutku jednoduchá, jedná sa totiž o bežný generátor. Bhargava tvrdí, že ak sa niečo pokazí, dokáže prístroj opraviť ľubovoľný zručný mechanik.
Cena rovná sa stu dolárov
Áno, čítate správne. Tento americký filantrop, ktorý na svoju krajinu pôvodu zjavne nezabudol založil nadáciu Billions in Change, ktorá sa snaží zmeniť svet v tých najpotrebnejších kútoch našej planéty. Cieľom je urobiť svet lepším miestom pre život a pomocou cenovo dostupných vynálezov sa snaží vyriešiť tie najnáročnejšie problémy. Ale tiež u nás by sa podobné zariadenie určite hodilo, vzhľadom k neustále stúpajúcim sadzbám za energie, čo myslíte?
Otázkou pochopiteľne je, nakoľko je toto zariadenie reálne použiteľné a nakoľko ide skôr o snahu propagovať svoju nadáciu. V indickej dedine treba možné touto cestou niečo napájať, ale s bežnou spotrebou v európskej domácnosti alebo pokojne v indickom meste, by pán Bhargava s týmto vynálezom asi príliš nepochodil.