Je žihľavka nákazlivá a čo na ňu platí?

Žihľavka patrí medzi časté kožné ochorenia, s ktorými má mnoho z nás istú skúsenosť. Pokiaľ vás prepadne, prinášame vám rady či tipy, čo na ňu zaručene platí, respektíve ako postupovať pri jej liečbe.

Je žihľavka nákazlivá?

Aj keď je medzi nami mnoho ľudí, ktorá sa domnieva, že je žihľavka nákazlivá, nie je tomu tak. Nejedná sa o infekčné ochorenie, chorý nemusí obmedzovať kontakt so svojimi blízkymi. S čím by však kontakt obmedzil mal, tak s rizikovými faktormi, kvôli ktorým by kožné ochorenie mohlo nabrať na väčších a znateľnejších obrátkach.

Liečba žihľavky

V porovnaní s mnohými ďalšími kožnými chorobami má žihľavka tú výhodu, že s postupom času odznie. Aby sa podobnému scenáru predchádzalo, je dobré sa vyvarovať alergénu, ktorý za žihľavkou stojí. Veľakrát si však pacient nie je priamo vedomý toho, čo kožnú vyrážku spôsobilo, preto v budúcnosti čelí podobnému problému.

Ako už bolo spomenuté, súčasťou liečby je vyhnúť sa ďalším rizikovým faktorom. Nehovoríme iba o potravinách, ktoré sú v zozname podozrivých, ale aj o slnečnom žiarení, alkohole alebo strese či príliš tesnej bielizni, čo sú tiež časté spúšťače červených, svrbivých pupienkov.

Prejavy žihľavky je možné zmierniť

Aj keď žihľavka samovoľne odíde rovnako, ako rýchlo prišla, jej prejavy môžete znateľne zmierniť. Lekári často predpisujú kortikosteroidy alebo antihistaminiká, ktoré môžu utlmiť akútny zápal. Pokiaľ je na vine stres, predpisujú sa aj antidepresíva.

Ak ste zástancami prírodnej liečby, stavte na masť s obsahom žihľavy, ktorá môže nepríjemné svrbenie zmierniť.

Ako liečiť chronickú žihľavku

Postihla vás chronická žihľavka čiže pretrváva na vašom tele až príliš dlhú dobu, ktorá sa rovná až šiestim týždňom? Potom je dobré navštíviť lekára. Chronická verzia tohto ochorenia totiž neodznie sama ako akútna podoba žihľavky, je nutné nastoliť pravidelnú a dlhodobú liečbu. Jej súčasťou je predovšetkým vyhýbanie sa všetkým známym spúšťačom, používať nesedatívne antihistaminiká. Ak sa chronická žihľavka dostane do ťažkého stavu, na rad prichádzajú aj takzvané imunosupresívy.