Fíkus je obľúbená izbovka, ale viete, ako sa o ňu starať?

Moderné interiéry vyžadujú, aby sme do domácností nakúpili iba moderné izbové rastliny. A pod modernými izbovými rastlinami si človek predstaví vždyzelené kúsky, ktoré nerozkvitnú do všetkých farieb. Také izbové rastliny sú skutočne skvelé, pekne vyzerajú. K obľúbeným stálezeleným izbovým rastlinám patrí najmä zamioculcas alebo aj fikus. Fíkus ako taký je veľmi atraktívny, je navyše pomerne atraktívny. Pokiaľ zvažujete, že budete pestovať práve fikus, prinášame vám tipy na jeho pestovanie.

Fikusy sú izbové rastliny, ktoré pochádzajú z ďalekej Indie. Radí sa do čeľade morušovníkovitých. V izbových podmienkach môžu dorásť až do výšky od tridsiatich centimetrov do dvoch metrov. U nás ale len zázrakom vyrastú do výšky dvoch metrov.

Každopádne fikusy majú celý rad skvelých vlastností. Napríklad fungujú ako čistička vzduchu – dokážu odstraňovať nečistoty zo vzduchu. Pohlcuje dokonca výpary z lakov, aj výpary z čistiacich prostriedkov, ktoré obsahujú čpavok.

Na čo si dať pozor pri pestovaní fikusu

Fíkusy sú rastlina ako každá iná, čiže potrebuje vhodné stanovište k svojmu spokojnému rastu. Ideálne miesto pre fikus je také, kde je rozptýlené svetlo a kde zvýšená vlhkosť vzduchu. Nikdy nevystavujte fikus na priame slnečné svetlo, pretože by sa mohlo stať, že dôjde k popáleniu listov.

Pri zálievke si dajte pozor hlavne na to, aby ste ich nepreliali. V miske by nikdy nemala zostať voda. Fíkus potrebuje k svojmu spokojnému životu vodu, na druhú stranu mu preliatie nesvedčí. Preliatie (rovnako ako preschnutie) môže mať na rastlinu negatívny vplyv. Môže dôjsť k opadávaniu listov alebo k úhynu celej rastliny. Pri preschnutí dochádza k hnednutiu ak zasychaniu listov.

Kedy sa fikus presadzuje?

Fíkus rovnako ako iná izbová rastlina musí byť presádzaná. Fíkus sa presadzuje zásadne počas jari, respektíve v predjarí. Pokiaľ fikus presadíte, dôjde k prudkému zrýchleniu jeho rastu a celkovo sa zlepší kvalita rastu fikusu.