Čierna pleseň významne ohrozuje naše zdravie

Domy s nedokonale vykonanou izoláciou môžu skrývať nepríjemné tajomstvo. O tom, že sa čierna pleseň zabývala aj u vás, pritom nemusíte mať zo začiatku ani poňatia. Čo skontrolovať?

Skrytá hrozba

Čierna pleseň sa vyskytuje zásadne v ľudských stavbách. Najčastejšie sa jedná o budovy, ktoré nemajú dostatočne prevedenú hydroizoláciu, alebo kde sa jednoducho a jednoducho nevetrá. Niekedy si všimnete len malé čierne fľaky, ktoré vyzerajú pomerne nevinne. V pokročilejšom štádiu plesne sa už na stenách tvoria hotové mapy. O tom, že sa pleseň u nás zabývala, pritom nemusíme mať ani tušenie. Môže byť ukrytá za skriňou alebo za inými kusmi nábytku. To, že ju nevidíte, ale neznamená, že neexistuje.

Vznik alergií, alebo rozvoj astmy

Môže sa stať, že sa rapídne zhoršuje zdravotný stav obyvateľov vašej domácnosti. A to ako ľudí, tak aj zvierat. Objavujú sa alergie, ktoré nemajú zjavnú príčinu. Tú pritom ešte stále nevidíte a skrýva ju váš nábytok alebo husto tkaný záves. Medzitým sa môže váš zdravotný stav zhoršovať. Objavujú sa alergie, ale aj astma. Nič, čo by ste si pre svoju rodinu priali.

Nepriateľ, ktorý nie je vidieť

Bohužiaľ to ale pri alergiách nemusí zostať. Najväčší nepriateľ, s ktorým sa v podobe plesní stretávate, sú totiž výtrusy tejto nebezpečnej nepozvanej návštevy. Spóry sú výtrusy, ktoré sa dostávajú do priestoru celej miestnosti a bytu. Okom ich nezahliadnete, ale napriek tomu sa vo vzduchu vznášajú. Vďaka svojej malej veľkosti následne prenikajú priamo do pľúc, kde dokážu spôsobiť skutočnú paseku. Už v deväťdesiatych rokoch boli popísané prípady, keď následkom vdychovania spór z čiernej plesne zomreli domáce zvieratá, ale aj malé deti. Vysoká koncentrácia spór v byte je veľmi škodlivá.

Okamžite odstrániť

Ihneď sa pre istotu pozrite do priestoru za vašim nábytkom. Nie sú tam ložiská čiernej plesne? Niekedy sa usadzujú aj v rohoch miestnosti, alebo v okolí okien, ktoré nie sú dobre utesnené. Okamžite plesne odstráňte.

Odstránenie plesní vykonávajte vždy v ochranných okuliaroch, respirátore av rukaviciach.