Ako zahnať nespavosť?

Dobrý spánok je veľmi dôležitý nielen pre to, aby ste si dobre oddýchli, ale aj pre udržanie celkového zdravia. Keď zasiahne nespavosť, môže to znamenať mnohé problémy. Začína to únavou, postupuje cez nemožnosť sústrediť sa a končí to napríklad celkovým vyčerpaním organizmu. Preto je potrebné zamerať sa na liečbu neschopnosti zaspať alebo neschopnosti zostať spať čo najskôr. Pomôcť môže dobrá spánková hygiena, ktorá zahŕňa, že budete chodiť spať v rovnakom čase.

Príčiny nespavosti

Dôvody, prečo nemôžete spať, môžu byť rôzne. Môže ísť o stres, úzkosť alebo depresiu, ktorú prežívate. Nepriateľom spánku je aj užívanie drog, alkoholu, kofeínu alebo aj fajčenie. Mnoho z nás nemôže zaspať, pretože si k tomu nevytvorí pohodlné podmienky. Zažívajú tak prílišné horúco, príliš veľa svetla alebo napríklad veľké množstvo hluku. Tiež nepravidelný pracovný čas na smeny ruší spánok. Odstránením príčin by ste mohli dosiahnuť pokojný spánok. Nie vždy je to ale také ľahké.

Pomoc prírody

Existuje veľa byliniek, ktoré vám môžu pomôcť zaspať. Asi najznámejšia je medovka. Ďalej to môže byť valeriána lekárska, chmeľ otáčavý, ľubovník bodkovaný či levanduľa lekárska. Spoľahnúť sa ale môžete aj na konope, a to konkrétne CBD olej či kapsule. Nemusíte sa báť, že sa po tomto produkte „zídete“. Vôbec nie. Tieto produkty sú úplne bezpečné a ponúkajú len priaznivé vlastnosti konope bez rizika závislosti. Pokojne po ich užívaní môžete riadiť.

Cvičenie

Cvičenie je skvelé na zachovanie vášho celkového zdravia. Vďaka cvičeniu sa ale tiež viac unavíte, čo môže pomôcť navodiť spánok. Pokiaľ nemôžete spať z toho dôvodu, že prežívate nadmerný stres, potom aj v tom môže cvičenie pomôcť. Uvoľňujú sa pri ňom totiž endorfíny, ktoré fungujú ako náplasť na pocuchané nervy a zlú náladu. Cvičte aspoň dve hodiny pred spaním, pretože v opačnom prípade by malo cvičenie opačný efekt.