Ako zabaviť dieťa, keď vám počasie nepraje?

S prichádzajúcimi chladnejšími dňami začína klesať naša nálada. Rodičia malých detí sa musia popasovať aj s tým, aký program vytvoriť svojim večne živým deťom, ktoré ani na chvíľu neposedia.

Ak máte takýto problém aj vy, poradíme vám, aký program vymyslieť pre svoje ratolesti, aby celú jeseň a zimu nepresedeli pri počítačoch.

Púšťanie šarkana a turistika

Klasická zábava, ktorú ste určite milovali aj vy. Stačil dobrý šarkan, vietor, teplé oblečenie a mohli sme vyraziť na lúky.

Kúpte svojim deťom pekného šarkana, poprípade zájdite s nimi do obchodu, nech si vyberú toho, ktorý sa im páči. Stačí, ak vám bude počasie aspoň trošku priať (nebude bezvetrie) a môžete ísť na lúky. Púšťať šarkana nemusíte len za slnečného počasia, ale akonáhle k vám dorazí babie leto, určite to využite.

Ak sa rozhodnete pre túto aktivitu, čo tak podniknúť aj menšie túry s deťmi? Choďte na opekačku, zorganizujte túru na obľúbený vrchol, ale samozrejme myslite na to, že deti nezvládnu náročnejšie terény, ak nie sú trénované (nechodia často na túry do prírody). Deťom stačí pár dobrých hračiek a užijú si pobyt v prírode na čerstvom vzduchu. Staršie deti môžu spočiatku protestovať, ale uvidíte, že sa im takéto aktivity zapáčia.

Hra na povolanie

Ak už dlhšie pozorujete, že sa váš potomok hrá na povolania, využite daždivé sychravé dni a zahrajte sa s deťmi na doktorov, požiarnikov, hasičov, učiteľov, advokátov a podobne. Takéto hry bavia každé dieťa v predškolskom, ale aj školskom veku. Ak máte doma dokonca aj kvalitné detské kostýmy na karneval, pokojne vytiahnite zo skrine aj tie a zahrajte sa na princezné, čarodejnice, čarodejníkov, anjelov, kovbojov atď.

Čítajte knihy a stavajte puzzle

Práve teraz bude ideálny čas na čítanie kníh a stavanie puzzle. Ak je počasie škaredé a s vašim dieťaťom nemôžete ísť na vzduch, vytiahnite z knižnice zaujímavú detskú knižku a pustite sa do čítania. Vytvorte si „peliešok“ alebo bunker, kde si nanosíte detské knižky a čas strávite spoločne ako rodina. Ak vás ale knihy nezaujali, resp. vaše dieťa, kúpte nové puzzle a pustite sa do skladania.