Ako správne vybrať veľkosť garniže?

Garniže môžu opticky zväčšiť aj malé okná. Je ale potrebné správne zvoliť ich veľkosť, aby ste dosiahli vytúžený efekt. Pokiaľ máte v miestnosti viac okien a bude potrebných viac garniží, je potrebné, aby ste si vybrali rovnaké garniže. Inak by ste mohli docieliť veľmi nepekný, a tak trochu zmätený vzhľad svojho interiéru – ako by ste ani nevedeli, čo chcete. Hlavnou úlohou garniže je držať závesy a záclony, to ale neznamená, že nemôžu byť tiež krásne.

Vyberte správnu dĺžku garniže

Aby ste zvolili správnu dĺžku garniže, bude potrebné poznať presné rozmery vášho okna. Stačí si zmerať šírku okenného výklenku. K tomuto číslu pričítajte 50 cm v prípade záclony a 70 cm v prípade závesov. Je totiž dobré, aby garniže presahovali dĺžku okna. Garniže na záclony tak budú z každej strany presahovať o 25 cm, garniže na závesy potom 35 cm na každej strane.

V akej výške upevniť garniže?

Ďalším dôležitým parametrom, ktorý potrebujete vedieť, je výška nad okenným výklenkom, v akej budú upevnené garniže. Podľa dizajnérov by výška garniže mala byť 10 až 15 cm nad oknom. V rovnakej výške, avšak vo vzdialenosti 10 až 15 cm do strany (pri záclonách) upevňujeme držiaky garniže. V prípade závesov môže byť vzdialenosť do strany až 25 cm. Pokiaľ budeme postupovať presne podľa tohto návodu, môžeme dosiahnuť optické zväčšenie našich okien a tiež ideálne zatemnenie v prípade, že budeme zaťahovať závesy.

Koľko krúžkov budete potrebovať?

Už pri kúpe garniže je dobré vedieť, koľko krúžkov budete potrebovať, pretože ich môžete rovno prikúpiť. Ušetríte si tak cestu do obchodu (alebo čiastku za poštovné v prípade nákupu cez internet). Výpočet krúžkov je jednoduchý. Krúžky by mali byť od seba vzdialené 10 cm. Preto vezmite dĺžku garniže, odčítajte 20 cm a vydeľte 10. Získate tak počet krúžkov. Tak napríklad ak má vaša garniža celkovú dĺžku 200 cm, budeme postupovať tak, že odpočítame 20 cm. To znamená, že máme 180 cm. Vydelíme ich 10 a zistíme, že potrebujeme 18 krúžkov.