Ako sa zbaviť pálenia záhy

Pálenie záhy je veľmi častý problém, ktorý nás vie niekoľko minút či dlhých hodín poriadne potrápiť. Vzniká väčšinou po zjedení nevhodného jedla, ktoré podráždi náš pažerák. Pálenie záhy je teda typickou vianočnou ťažkosťou. Predsa len vianočné sviatky na sklonku roka sa nesú v znamení veľkého množstva jedla a pálčivý pocit za hrudnou kosťou je prakticky neustále na dennom poriadku. Ako ho rýchlo zahnať?

Treba konštatovať, že pálenie záhy nevzniká iba z dôvodu konzumácie zlých potravín alebo z dôvodu prejedenia. Jedným z popredných dôvodov, prečo pálenie záhy vzniká, je aj alkohol. Žiaha nás „páli“ veľmi často aj z dôvodu fajčenia cigariet.

Siahnuť môžete po liekoch

Pokiaľ vás pálenie záhy trápi, ak je to naozaj častý problém, s ktorým chcete aktívne bojovať, ponúka sa pomoc z lekární. V lekárňach sú našťastie voľnopredajné lieky, ktoré veľmi rýchlo uľavujú od nepríjemného pocitu za hrudnou kosťou.

Odborníkmi sú odporúčané hlavne lieky typu – Rennie alebo Talcid či Tums. V lekárni sú tiež ďalej predajné lieky ako Apo-Ome alebo Loseprazol, ktoré sa neužívajú v akútnych prípadoch, ale predovšetkým vo chvíli, keď sú problémy častejšie (pálenie záhy však nie je nijako hrozné, len nepríjemné).

Pálenie záhy sa môžete zbaviť aj prírodnou cestou

Treba konštatovať, že pálenie záhy sa môžete zbaviť aj prírodnou cestou. Pomoc ponúka napríklad bylinky. Stačí si urobiť zmes z byliniek, ktoré inak uľavujú od problémov tráviaceho ústrojenstva. Pomocníkom je však aj jedlá sóda. Pri jej užívaní však buďte veľmi opatrní. Pri nevhodnom alebo neprimeranom užívaní môže situáciu skôr zhoršiť než zlepšiť. Navyše jedlá sóda nebude fungovať dlhodobo. Je to skôr jednorazová pomoc pri akútnych bolestiach. Pri jej dlhodobom užívaní môže naopak zhoršiť pálenie záhy – dlhodobé užívanie totiž vedie k prekysleniu žalúdka.