Ako sa v tele prejavuje nedostatok železa?

Železo je jednou zo základných a kľúčových živín, ktoré telo k svojmu správnemu a bezproblémovému fungovaniu potrebuje. Obvykle dodávame železo do tela formou stravy, ale je pravdou, že nie vždy je strava dostatočne bohatá na túto látku. Je preto dobré do svojho jedálnička pridať aj doplnky stravy, ktoré si postrážia, aby v tele železo sídlilo v dostatočnom množstve. A ak by sa tak nestalo – ak by sa telo čelilo nedostatkom železa, verte, že by ste to urýchlene spoznali.

Telo je totiž fantastický stroj, ktorý na seba upozorní, keď je niečo v neporiadku. Vie sa ozvať, keď mu chýba voda, tiež sa vie ozvať, keď mu chýba spomínané železo. Ponúka sa teraz otázka, ako spoznáme, že nám chýba práve ono železo?

Chudokrvnosť

Nedostatok železa sa prejavuje napríklad takzvanú chudokrvnosťou. Tej sa tiež inak hovorí anémia alebo tiež blednička. Človek by si mal uvedomiť, že železo je základným stopovým prvkom v ľudskom organizme a bez neho telo nemôže fungovať tak, ako má. Konkrétne sa bez dostatku železa neprodukujú červené krvné farbivo a množstva hemoglobínu v červených krvinkách klesá postupne na nulu.

Ak je pokožka bledá, suchá a ak veľmi často dochádza k lámavosti nechtov alebo sa zhoršuje kvalita vlasov, v takom prípade sa nemusí jednať priamo o chudokrvnosť, ale sú to opäť len ďalšie symptómy, ktoré poukazujú na nedostatok železa v tele.

Únava a nepravidelná činnosť srdca

K ďalším príznakom toho, že v našom tele chýba železo je tiež neobvyklá únava, ktorá nás skrátka neopúšťa. Tiež hovoríme o nepravidelnej srdcovej činnosti alebo o dýchavičnosti a bolestiach hlavy. Aj tie môžu byť dôkazom nedostatku železa.

Na záver je potrebné konštatovať, že všetky príznaky môžu poukazovať aj na iný problém, nemusí nutne poukazovať na nedostatok železa, aj keď väčšinou na tento problém naozaj poukazujú.