Ako sa starať o rastlinu menom kalatea?

Žiadna domácnosť by sa nemala nachádzať bez izbových rastlín. Izbové rastliny dokážu každú domácnosť rozžiariť, tiež jej dokážu dodať život. Nech už ale idete do akéhokoľvek kvetinárstva alebo záhradníctvo, ponúknuté vám bude nespočetne veľa izbových rastlín, medzi ktorými si budete musieť vybrať. Otázkou je, akú rastlinu si zvolíte vy? Naším jasným favoritom je rastlina menom kalatea, ktorú môžete poznať predovšetkým vďaka jej naozaj zaujímavým a farebným lístečkům, ktoré na seba vždy a za každej situácie pútajú pozornosť.

Kalatea je u nás pomerne rozšírenú izbovou rastlinou. Ak by sme sa však na chvíľu presunuli do ďalekej Británie, práve tu by vám o nej ľudia povedali, že je to pávie rastlina. Jej listy sú totiž naozaj umeleckým dielom, a tak sa spomínanému prirovnanie nemôžeme čudovať.

O kalatee

Ak by sme mali stráviť chvíľku nad podpisom zmieňované izbové rastliny menom kalatea, povedali by sme o nej, že sa jedná o rastlinu s tridsať centimetrov dlhými listami, ktoré rastú do vajcovitého tvaru a ktoré aj napriek svojej dĺžku zostávajú neustále v bujnom trsu.

Listy nekvitnúce rastliny sú zdobené jemným žilkovaním, majú perfektne zladené odtiene najrôznejších farieb, ktoré sú väčšinou v zelených a krémových odtieňoch, zospodu majú farbu ružovo-hnedú.

Ako na pestovanie kalatey

Učarovala vám kalatea rovnako ako nám? V takom prípade sa pravdepodobne pýtate, ako na pestovanie kalatey. Aj keď sa to môže zdať naozaj ťažké, nie je to tak ťažké. Kalatea je pomerne nenáročná, dobre sa jej darí v interiéri, kde sa izbová teplota pohybuje okolo šestnástich stupňov Celzia.

Kalatea dobre znáša najmä polotieň. Každé druhé jar alebo aj každú jar môžete jej trsy rozdeliť. Nezabudnite ju však pestovať v humóznym substrátu. Ideálne by sa malo jednať o kvalitnú zmes, ktorá je určená pre izbové rastliny. Dobre sa jej však darí aj vV vyzreté listovce, ktorá je zmiešaná s kůrovým kompostom.