Ako prežiť v nehostinných podmienkach? Pomôžu vám chia semienka

Občas sa objavia rôzne „superpotraviny“. Jedná sa o potraviny, ktorých výživová hodnota je skutočne vysoká a môžu nám pomôcť v zdravej výžive. Stanú sa vhodným doplnkom jedálnička, doslova vitamínovou a minerálkou bombou. Získajú potom obrovskú popularitu. Ich vlastnosti si naozaj mnohokrát zaslúži veľkú pozornosť.

Životabudič dávnych Indiánov

Medzi spomínané superpotraviny patrí napríklad značne populárna chia semienka. Ich pôvod môžeme vysledovať do Latinskej a Strednej Ameriky. Jedná sa o plody Šalvie hispánské, ktorá tu rástla už pred mnohými tisíckami rokov. Vďaka tomu je do svojho jedálnička zaraďovali predovšetkým v týchto oblastiach žijúci Indiáni. Objavili ich vynikajúce vlastnosti a nedali na ne dopustiť. Práve nenápadná semienka im pomáhala udržiavať si telesnú kondíciu. Snažili sa ich zhromažďovať, čo však nebolo vždy jednoduché, pretože ide o pomerne vzácne rastliny, ktoré nerastú všade. O to viac si ich však považovali.

Vlákninový gél pre výživu

Zásoba chia semienok však bola skutočným pokladom. Semienka zabezpečila dostatok živín vo chvíľach núdze, napríklad v dobách neúrody. Semienka sa totiž chváli niekoľkými vynikajúcimi vlastnosťami. Jedným z nich je schopnosť viazať na seba vodu. Vie zväčšiť svoj objem až na dvanásťnásobok toho pôvodného. Vďaka tomu dodajú ľudskému telu tekutinu aj v časoch sucha. Voda sa jednoducho viaže na vlákninu obsiahnutú v semíncích.

Gél vytvorený z vody aj vlákniny naviac telu poskytne aj sacharidy. Tie sa ale uvoľňujú postupne, takže vo výsledku nekolíše hladina krvného cukru. Najväčší podiel pripadá v semíncích na sacharidy, za nimi vláknina, tuky a nakoniec bielkoviny. Výborný je vysoký podiel omega 3 mastných kyselín pre kardiovaskulárny systém a rad minerálov. Chia semienka sú z hľadiska nutričného zloženia naozaj výborným potravinovým doplnkom.