Ako predchádzať ochoreniu žalúdka

Aj keď sa nádcha radí k tomu najviac nepríjemnému, čo nás môže stretnúť, nie je to ani zďaleka to najhoršie, s čím sa musíme stretávať. Oveľa horšie je ochorenie žalúdka, ktoré väčšinou príde z čista, jasna as ktorým sa musí čo najskôr zamieriť k lekárovi. K najčastejším ochoreniam žalúdka patrí jednoznačne akútny zápal žalúdka, ktorý rozhodne nie je nič, čo by sme druhému mali závidieť. Okrem toho je veľmi častý chronický zápal žalúdka, ktorý sa prejavuje postupne, možno preto oveľa nebezpečnejší. Ani žalúdočné vredy nie sú v dnešnom svete nezdravého rýchleho občerstvenia výnimočnosťou. Otázkou ale je, je možné takýmto podobným ochoreniam žalúdka predchádzať alebo ide o niečo nemožné?

Ako sme spomínali, k najčastejším ochoreniam žalúdka patrí jednoznačne akútny zápal žalúdka, ďalej aj chronický zápal žalúdka, žalúdočné vredy a mnoho ďalších podobných ochorení. Našťastie každému ochoreniu žalúdka je možné predchádzať. Ako?

Obmedzte kávu

Aj keď sa to môže zdať nemožné (najmä je to ťažká úloha pre milovníkov kávy), nie je to nič nereálne. Obmedzenie kávy značne prispeje k správnemu fungovaniu žalúdka. Kávu, ktorá je zdrojom kofeínu, je možné nahradiť napríklad rôznymi bylinkovými čajmi, ktoré sú pre žalúdok trochu lepšie a znesiteľnejšie.

Okrem kávy by sa malo obmedziť pikantné korenie, ktoré ľudský žalúdok nie práve dobre znáša. Všeobecne zdravá strava je niečo, vďaka čomu je možné predchádzať nejednému žalúdočnému ochoreniu.

Radšej sa vyhýbajte alkoholu

Mnohí ľudia tvrdia, že alkohol užívajú ako prevenciu proti mnohým neduhom, ale pokiaľ sa alkoholu budete vyhýbať alebo jeho konzumácii značne obmedzíte, ubránite svoj žalúdok pred nepríjemnými žalúdočnými vredmi alebo podobnými ochoreniami.

Čo sa týka cigariet, tento zlozvyk by sa mal zahnať úplne. Rovnako ako alkohol, tak aj cigarety (akurát v trochu väčšom meradle) dráždia sliznicu žalúdka.