Slepé črevo ako zradná chorobu. Viete, ako sa prejavuje?

Keď sa povie slovo „choroba“, každý si predstaví angínu alebo chrípku, teda ochorenie, ktoré je síce nepríjemné, ale vyskytuje sa veľmi často. Len málokto si vybaví horšie ochorenie, ktorým človek môže trpieť. Medzi stále častejšie sa objavujúce ochorenie sa radí aj zápal slepého čreva, ktorý je pomerne zradný. Aj keď sa zápalu hovorí zápal slepého čreva, je to skôr zápal červovitého výbežku slepého čreva, teda až jeho konca. 

Stále pribúda prípadov, kedy dochádza k akútnemu zápalu. Ten sa rozvíja veľmi rýchlo, dokonca sú prípady, kedy bol pacient ohrozený na živote. Pokiaľ však ide o chronický zápal, nespoznáme ho tak dobre a rýchlo, pretože sa rozvíja dlhodobo a je sprevádzaný rôznymi bolesťami brucha. 

Otázkou však môže byť, prečo zápal vzniká, čo je jeho dôvodom? Predtým sa tvrdilo, že za zápal slepého čreva môže prehĺtaní žuvačiek alebo škrkavky. Teraz sa však vie, že ochorenie je nepredvídateľné a že môže byť vyvolané čímkoľvek, čo len trochu nezapadá do vášho každodenného života a stravovania. 

Ako sa choroba prejavuje? 

Či už choroba vznikla z akéhokoľvek dôvodu, je potrebné vedieť, ako sa choroba prejavuje, aby sme ju podchytili včas a by včas začala liečba. Medzi najtypickejšie príznaky patria bolesti v oblasti pupka, ďalej tiež chorobu v pravom podbrušku. Vyskytnúť sa môže zvracanie, ďalej tiež zvýšená teplota alebo prípadne sa dostaví aj nechutenstvo. Príznakom je aj zrýchlený tep a prípadne veľmi citlivé brucho na obyčajný dotyk. 

Ako sa zápal slepého čreva lieči? 

Dôležité je tiež vedieť, ako sa vôbec liečia zápal slepého čreva. Či už sa jedná o akútnu alebo o chronickú podobu choroby, je potrebné byť hospitalizovaný v nemocnici. Nasleduje operatívny zákrok, po ktorom vládne jednodňové hladovka. Po prepustení do domáceho liečenia je liečba individuálna, väčšinou nasleduje prísna diéta a prípadne ľadové obklady.